prijetnja naciji

Ovo je najveći problem Kine za kojeg još uvijek nema rješenja: Što god pokušali, brojke padaju

11.11.2024 u 21:11

Bionic
Reading

Iako je Kina već gotovo deset godina počela ublažavati svoju dugogodišnju politiku jednog djeteta, rezultati nisu ohrabrujući. Stopa nataliteta i dalje pada, a prošle je godine u Kini zabilježen rekordno nizak broj rođenih, samo 9,02 milijuna. Pored toga, broj novih brakova također opada, čime se dodatno smanjuje broj potencijalnih roditelja u budućnosti

Prema analizi financijske tvrtke Nomura, registracije brakova su u trećem kvartalu ove godine pale za 25 posto u usporedbi s prošlom godinom, a očekuje se da će godišnji broj pasti na najnižu razinu od 1979. godine, sa samo 6,4 milijuna sklopljenih brakova. Ovo su zabrinjavajući pokazatelji za zemlju koja se suočava s brzim starenjem stanovništva.

Unatoč pokušajima, kineske politike za povećanje nataliteta još uvijek su daleko od izazivanja pravog 'baby booma'. Lauren Johnston, profesorica na Centru za kineske studije Sveučilišta u Sydneyu, istaknula je kako su mjere više usmjerene na olakšavanje života obiteljima koje već planiraju imati drugo ili treće dijete, nego na stvaranje uvjeta za nagli porast rađanja.

Nedavno je kineska vlada najavila poticaje u obliku subvencija i poreznih olakšica za obitelji s djecom mlađom od tri godine, a produžila je i porodiljni dopust s 98 na 158 dana. Prošle godine, porezne olakšice za brigu o djeci udvostručene su na 2.000 juana mjesečno (260 eura), no stručnjaci upozoravaju da će takvi koraci imati samo ograničen utjecaj na ukupnu stopu nataliteta, piše CNBC.

Duboko ukorijenjena promjena stavova mladih

Harry Murphy Cruise, ekonomist iz Moody's Analyticsa, smatra kako je politika jednog djeteta ostavila trajan psihološki utjecaj na mlade generacije, mijenjajući njihovu percepciju obitelji. Osim toga, mladi se suočavaju sa sve većom ekonomskom nesigurnošću, zbog čega odgađaju ili u potpunosti preispituju odluku o osnivanju obitelji. U kolovozu je nezaposlenost mladih u Kini, za dobnu skupinu od 16 do 24 godine koja nije u školi, dosegla rekordnih 18,8 posto.

Stručnjaci smatraju da bi politike koje ozbiljno povećavaju prihode i smanjuju troškove života mogle poboljšati stav mladih prema osnivanju obitelji. No, Sheana Yue, ekonomistica u Oxford Economicsu, istaknula je da se ljudi trenutačno suočavaju s nesigurnošću u vezi s vlastitim financijama, zbog čega mnogi ne mogu ni zamisliti da imaju dovoljno za uzdržavanje djeteta.

Ekonomska neizvjesnost i gradski život

Visoka razina urbanizacije u Kini i užurbani ritam života u velikim gradovima dodatno obeshrabruju brak i rađanje. Prema podacima Svjetske banke, oko 65 posto kineskog stanovništva živi u gradovima, što je značajan porast u usporedbi s 1980. godinom, kada je taj udio bio samo 19 posto. Ipak, ovaj trend ne donosi očekivani rast nataliteta.

Darren Tay, voditelj rizika zemalja u BMI-u, napominje kako užurban i stresan radni ritam u velikim gradovima često obeshrabruje ljude da se vjenčaju ili planiraju djecu. Kineska vlada planira dodatne poticaje, a ekonomski analitičari očekuju da bi se na godišnjem parlamentarnom sastanku u ožujku mogao odobriti godišnji proračun od 500 milijardi juana za poticanje nataliteta.

Nedostatak konkretnih poticaja i financijska ograničenja lokalnih vlasti

Unatoč najavama novih poticaja, mnogi analitičari smatraju kako postojeći programi nisu dovoljno poticajni. Lokalne vlasti često nemaju dovoljno financijskih sredstava za učinkovitu provedbu mjera. Nedavne optužbe o nespretnoj primjeni pronatalitetnih mjera, poput nepoželjnih poziva socijalnih radnika ženama s pitanjem o trudnoći, dodatno narušavaju povjerenje građana.

Kineski ekonomski stručnjak Tianchen Xu naglašava da dosadašnji programi često nisu bili dosljedni i adekvatni zbog financijskih ograničenja lokalnih vlasti. Upozorava da bi Kina za zaustavljanje pada nataliteta trebala uvesti snažnije financijske poticaje, poput subvencija za stanovanje, kako bi potaknula mlade parove na osnivanje obitelji.