Sloveniju će u četvrtak zbog izbjegličke krize posjetiti europski povjerenik za migracije Dimitris Avramopulos, najavio je u utorak u Bruxellesu slovenski predsjednik Borut Pahor koji se sastao sa predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom i predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom koji nakon toga nisu dali izjave. Zdravstvenu pomoć treba između 2,5 i 5 posto migranata koji ulaze u Sloveniju, a najviše je posla jučer i danas bilo na području Brežica kojima su morali pomagati i zdravstveni djelatnici iz susjednih općina, navela je na konferenciji za novinare u Ljubljani Nina Pirnat iz slovenskog ministarstva zdravstva. U međuvremenu, migranti smješteni u šatorskom kampu Šentilju uz granicu s Austrijom popodne su mimo kontrole slovenske policije počeli prelaziti pješice na austrijsku stranu, gdje ih je austrijska vojska autobusima prebacila u obližnje šatorsko naselje
Pahor koji će se sutra sastati i s predsjednikom Europskog parlamenta Martinom Schulzom u Bruxelles je otputovao kako bi europske sugovornike obavijestio o ozbiljnosti migracijske krize u Sloveniji, gdje se po procjeni slovenskih vlasti zadnjih dana stvara usko grlo u migrantskom valu iz Turske i Grčke balkanskom rutom. Ljubljana tvrdi da Hrvatska u Sloveniju propušta mnogo više migranata nego što ih Slovenija može primiti, dok Austrija, kako tvrdi, ne prima izbjeglice potrebnim tempom.
Pahor je slovenskim novinarima u Bruxellesu kazao da je umjereni optimist nakon današnjih razgovora u kojima je europske dužnosnike upoznao s ozbiljnošću situacije.
Slovenija može u relativno kratkom vremenu računati na pomoć u svom suočavanju s migrantskim valom, i to pomoć svojim policajcima na granici s Hrvatskom, ali i na financijsku potporu, naveo je Pahor, dodavši da je u tom pogledu umjereni optimist.
Dodao je kako je njegove sugovornike o dramatičnosti situacije posebno uvjerila namjera slovenske vlade da ne granicu pošalje vojsku, te da je dobio načelnu potporu da se u Sloveniju pošalje policijska pomoć drugih država koju bi koordinirala Europska komisija.
O pojedinostima te pomoći navodno će biti riječi prilikom posjeta europovjerenika Avramopulosa Ljubljani u četvrtak.
Kako prenose slovenski dopisnici iz Bruxellesa, Pahor je dobio neslužbena uvjeravanja da Njemačka neće zatvarati svoju granicu za migrante niti će to učiniti Austrija.
Slovenija: do pet posto migranata treba zdravstvenu pomoć, 140 vojnika na granici
Zdravstvenu pomoć treba između 2,5 i 5 posto migranata koji ulaze u Sloveniju, a najviše je posla jučer i danas bilo na području Brežica kojima su morali pomagati i zdravstveni djelatnici iz susjednih općina, navela je na konferenciji za novinare u Ljubljani Nina Pirnat iz slovenskog ministarstva zdravstva.
Najčešće se radi o umoru i iscrpljenosti, žuljevima na nogama, virusnim oboljenjima dišnih putova, glavobolji i proljevima, a ima i slučajeva kroničnih bolesti koje se rješavaju u bolnicama, navela je uz ocjenu da slovenski zdravstveni timovi dobro rade.
Prema izvješćima slovenskih novinara s terena, kritično je stanje s obućom i suhom odjećom za migrante koji su ulazak u Sloveniji morali čekati na kiši i vjetru, pa su humanitarne organizacije uputile apel stanovništvu i tvrtkama u kojima se traže donacije, dok je u nekim centrima problem i s hranom jer je slovenska vojska koja se za to treba brinuti u stanju pripremiti samo 2000 toplih obroka dnevno, pa migranti često dobivaju samo sendviče ili energetske pločice.
Zbog velikog priljeva izbjeglica koji su ušli iz Hrvatske u prethodna 24 sata neki su migranti bili smješteni i u napuštenim tvorničkim halama i na stadionima ili na otvorenom, ali se stvar rješava i prebacuju se u prihvatne centre, najviše na granici sa Austrijom koja i dalje prima migrante. Po ocjeni slovenskih vlasti Austrija to čini nedovoljnim tempom koji bi osiguravao protočnost migrantskog vala.
Državni tajnik u ministarstvu unutarnjih poslova Boštjan Šefic naveo je popodne da Slovenija neprestano povećava dosadašnje kapacitete prihvata migranata, te da će uskoro imati 13 do 14 tisuća postelja na raspolaganju za izbjeglice.
Prema službenim podacima slovenske strane do 12 sati danas iz Hrvatske su na slovenski teritorij ušla 6092 migranta, a od petka ukupno skoro 19.500: U Austriju je danas prešlo nešto više od 2000.
Iako izmjene zakona o obrani koje bi danas trebao prihvatiti parlament još nisu izglasane, danas je prema južnoj granici prema navodima medija već upućeno 140 vojnika koji će pomagati graničnoj policiji. Izmijenjenim zakonom, vojska bi dobila dodatne zadaće uz sadašnju logističku pomoć policiji, kako bi se povećala kontrola ilegalnih ulazaka.
Mediji navode da niti premijer Cerar više u potpunosti ne isključuje raspoređivanje na granice s Hrvatskom oklopnih kola ili čak pregrada i ograda iako je riječ o granici dugoj 670 kilometara koju je teško fizički prepriječiti.
Slovenija: migrantski kamp u Šentilju skoro ispražnjen
Migranti smješteni u šatorskom kampu Šentilju uz granicu s Austrijom popodne su mimo kontrole slovenske policije počeli prelaziti pješice na austrijsku stranu, gdje ih je austrijska vojska autobusima prebacila u obližnje šatorsko naselje.
Tako je u Šentilju koji može primiti oko 2.000 migranata u tranzitu ostalo još samo stotinjak migranata, ali se očekuju novi dolasci migranata iz ostalih tranzitnih centara jer migranti iz Slovenije u Austriju prelaze kod Šentilja i u Gornjoj Radgoni.
Prema podacima slovenske policije, Austrija je od petka do sredine današnjeg dana primila nešto više od 4000 izbjeglica iz Slovenije, što ne odgovara u potpunosti podacima koje je posredovala austrijska policija koja tvrdi da za ulazak migranata iz Slovenije nema dnevnog limita.
Oko 500 migranata iz prihvatnog centra u Vrhniki popodne je prema Austriji upućeno vlakom, a došlo je i do rasterećenja koncentracije migranata u Brežicama i Dobovi, gdje su ih popodne čuvali naoružani pripadnici vojske.
Dosadašnji troškovi koje je Slovenija imala s migrantima iznose 2,3 milijuna eura, a zatražena je pomoć Europske unije, potvrdio je popodne državni tajnik u ministarstvu unutarnjih poslova Boštjan Šefic