Proces donošenja odluke o privatizaciji mora biti proveden prema jasnim i transparentnim kriterijima, lišen svakog političkog i partikularnog stranačkog interesa jer državno vlasništvo nije plijen vladajućih stranaka, nego vlasništvo svih građana, poručila je u srijedu stranka Pametno
U priopćenju se navodi da državne tvrtke predstavljaju ogroman ekonomski potencijal, pa tako oko 1.400 državnih tvrtki, u kojima država ima neki vlasnički interes, ostvaruje 171 milijardu kuna prihoda, ili 30 posto prihoda poslovnog sektora te posjeduju 350 milijardi kuna procijenjene imovine, ili 41 posto sve poslovne imovine u zemlji.
'Pritom se suočavaju sa sličnim problemima: niska troškovna efikasnost, višak zaposlenih (kao posljedica političkog kadroviranja, ali i kupovanja socijalnog mira, odnosno glasova), 40 posto veće plaće nego u privatnom sektoru, uz pritom značajno nižu dodanu vrijednost, sklapanje štetnih ugovora putem javnih nabava, neadekvatna ponuda javne usluge, prevelik politički utjecaj na upravljanje (izbor uprave i NO-a) i zapošljavanje te poslovni gubici koje financiraju porezni obveznici, ili kroz više cijene usluga (skuplji računi), ili indirektno preko državnih subvencija', navodi u priopćenju Pametno.
Ističe i kako su dosadašnje privatizacije često rezultirale otkazima i uništavanjem tvrtki, pa je stoga razumljivo negodovanje građana na najavu privatizacije.
Navodi se i kako nisu sve državne tvrtke u istom položaju i nemaju istu svrhu poslovanja te odluka o privatizaciji ne može biti jednaka za sve.
'Državno vlasništvo je ključno samo u slučajevima prirodnog monopola i javnog dobra, dok u ostalim slučajevima država ne treba štititi javni interes i funkcioniranje tržišta kroz vlasništvo nego to može puno efikasnije činiti kroz regulatorne i administrativne postupke', ističe Pametno.
Navodi, nadalje, da država treba zadržati vlasništvo nad infrastrukturom (vodovod, željeznička pruga, naftovodi, plinovodi, telekomunikacijski kanali, električna mreža), ali ne postoji racionalan razlog da se usluga koja se obavlja na toj infrastrukturi ne otvori i ostalim sudionicima na tržištu.
Tvrtke koje pružaju uslugu na javnoj infrastrukturi, kao i tvrtke za koje postoji ekonomski i javni interes da se natječu na tržištu, treba privatizirati, smatra ta stranka.
'Sam proces donošenja odluke o privatizaciji mora biti proveden prema jasnim i transparentnim kriterijima, lišen svakog političkog i partikularnog stranačkog interesa jer državno vlasništvo nije plijen vladajućih stranaka nego je vlasništvo svih građana', ističe Pametno.
Pritom, zaključuje se u priopćenju, treba voditi računa o specifičnosti svake tvrtke i prije donošenja odluke o privatizaciji treba za svaku tvrtku posebno provesti dubinsku analizu, koja će uzeti u obzir socijalni aspekt, trenutne odnose na tržištu, potencijal rasta i razvoja, kao i interes građana.