POŽAR POD KONTROLOM

Pariz: bez opasnosti nakon eksplozije u nuklearnoj talionici

12.09.2011 u 18:47

Bionic
Reading

U eksploziji peći za spaljivanje radioaktivnog otpada u nuklearnom kompleksu na jugu Francuske u ponedjeljak je poginula jedna, a ranjene su četiri osobe, među kojima jedna teško, objavila je francuska Uprava za nuklearnu sigurnost (ASN) i tvrtka EDF, vlasnica centrale, dodajući kako nema opasnosti od curenja radijacije

U incidentu nije došlo do curenja radioaktivnog ili kemijskog materijala, objavile su i ASN i EDF (Electricite de France), a potvrdilo ministarstvo energetike.

Glasnogovornik EDF-a tvrdi da nije riječ o 'nuklearnom, već o industrijskom incidentu'.

'Požar uzrokovan eksplozijom pod kontrolom je', dodaje EDF u priopćenju. ASN u svom priopćenju naglašava kako je krizna situacija 'završena'.

Središte za skladištenje otpada niske radioaktivnosti (Centraco) smješteno je u Codoletu, ali pripada nuklearnom postrojenju u Marcouleu, u kojem se nalazi centar za nuklearna istraživanja. U kompleksu, smještenom 30 kilometara od Avignona, nema nuklearnih reaktora.

'Nisu poduzete mjere izoliranja ili evakuacije djelatnika u Codoletu jer nisu bile potrebne', navodi se u priopćenju francuskog ministarstva unutarnjih poslova. 'Ranjeni nisu bili ozračeni, a jedna je osoba poginula u eksploziji', dodaje se.

I u priopćenju koje je objavio hrvatski Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnosti navodi se kako se radi o industrijskoj, a ne nuklearnoj nesreći.

U tom francuskom kompleksu radi 350 ljudi, a u njemu se u visokim pećima tali metalni nuklearni otpad, poput ventila i crpki koji se koriste u nuklearkama, dok se zapaljivi nuklearni otpad procesuira u posebnim spalionicama.

Ministrica ekologije Nathalie Kosciuscko-Morizet iza 17 sati stići će na mjesto eksplozije kako bi nazočila 'preciznoj procjeni mogućih radioloških posljedica tog incidenta', priopćeno je iz ministarstva ekologije.

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) zatražila je izvješće o nesreći, čiji će uzrok, po priopćenju francuskih vlasti, biti precizno utvrđeno nakon istrage.

Francuska inače ima 58 nuklearnih reaktora i u njima provodi stres testove nakon nesreće u japanskoj Fukushimi.