Nakon spornog posjeta Tajvanu, predsjednica američkog Zastupničkog doma stiže u četvrtak u demilitariziranu zonu između dviju Koreja, komunističke Sjeverne i saveznice Zapada, Južne Koreje, dviju zemalja koje su tehnički još u ratu
Pelosi je u srijedu navečer stigla u Seoul i očekuje se njezin dolazak u demilitariziranu zonu čime će postati najviša američka dužnosnica koja obilazi pogranično selo Panmunjom nakon 2019. kada se tadašnji predsjednik Donald Trump ondje susreo sa sjevernokorejskim vođom Kim Jong Unom.
Pelosi je u Seoulu na sastanku s predsjednikom južnokorejskog parlamenta govorila o programu nuklearnog oružja koji razvija Sjeverna Koreja Predsjednik južnokorejskog parlamenta Kim Jin-pyo izrazio je "zabrinutost zbog rastućih prijetnja Sjeverne Koreje", objavljeno je u priopćenju nakon sastanka.
Sjeverna Koreja izvela je ove godine niz pokusa svog oružja. Pelosi i njezin južnokorejski domaćin pozvali su "na snažno i obimno odvraćanje Sjeverne Koreje" te rekli da će podržati napore svojih čelnika kako bi se Pjongjang denuklearizirao.
S južnokorejskim predsjednikom Pelosi će razgovarati telefonski, a ne uživo jer je Yoon Suk-yeol ovaj tjedan na odmoru što su lokalni mediji snažno kritizirali kao i činjenicu da u zračnu luku nije poslao izaslanstvo na doček predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa.
Yoon je preuzeo dužnost u svibnju i obvezao se jačati veze sa Sjedinjenim Državama, posebice zajedničkim vojnim vježbama koje posebno iritiraju Pjongjang. Vojne vježbe bile su odgođene zbog pandemije covid-19 i trebale bi početi krajem mjeseca.
Na kratkoj konferenciji za novinare u Seulu, Pelosi je pozdravila "poseban" odnos Seula i Washingtona, ali nije govorila o svom posjetu Tajvanu, samoupravnom otoku koji Kina smatra svojim teritorijem zbog čega je Kina ogorčena. Pelosin posjet Tajvanu, prvi nekog od najviše pozicioniranih američkih dužnosnika nakon 25 godina, izazvao je bijes službenog Pekinga i upozorenja SAD-u da se ne igra vatrom i demonstracijom kineske vojne moći.
Peking je u četvrtak počeo najveće vojne vježbe u svojoj povijesti u blizini Tajvana. Kina je dugogodišnja saveznica i najsnažnija gospodarska podrška Sjevernoj Koreji koja je ratovala s Južnom Korejom (1950-1953.) i okončanom primirjem 27. srpnja zbog čega su dvije Koreje tehnički još uvijek u ratu.