veliki biznis

Pentagon oživljava tim za brze isporuke oružja Ukrajini i saveznicima

12.03.2022 u 06:47

Bionic
Reading

Pentagon oživljava specijalni tim kako bi odgovorio na pojačanu potražnju za novim oružjem i zahtjevima za transfer postojećeg oružja svojih saveznika, jer u tim zemljama, uključujući i Ukrajinu, vlada jagma za oružjem nakon ruske invazije, kazala su ekskluzivno za Reuters tri izvora koja su upoznata sa situacijom

Pentagonov ured za nabavu i održavanje, kupac oružja za Ministarstvo obrane SAD-a, bilježi povećanu potražnju europskih saveznika, koji pokušavaju isporučiti oružje Ukrajini kroz transfer putem trećih strana ili kupiti oružje za jačanje vlastite obrane, rekli su ti izvori.

Tim za brzi odgovor proteklih je dana ponovno pokrenut kako bi koordinirao prodaje i transfer naoružanja te srezao birokraciju oko toga. Pentagon je već koristio tim za brzu reakciju tijekom Trumpove administracije.

"Kao dio tekućih napora Ministarstva obrane na stvaranju otpornosti lanca opskrbe, Ministarstvo procjenjuje kapacitet industrijske baze za proizvodnju kritičnih proizvoda za našu nacionalnu sigurnost i sigurnost naših saveznika i partnera. Ti napori su usmjereni na identificiranje ključnih ograničenja u lancu opskrbe i mjere za poboljšanje kapaciteta", rekao je jedan dužnosnik u ministarstvu obrane.

Ta operacija provodi se u suradnji s Agencijom za obrambeno-sigurnosnu suradnju SAD-a, koja za američko ministarstvo obrane nadzire prodaju i prijenos oružja u druge zemlje.

Reuters je dobio na uvid e-mail iz kojeg je razvidno da je ta agencija nedavno zatražila od obrambene industrije uređaje koji se mogu koristiti za onesposobljavanje ili obaranje dronova koji su bili na zalihama ili bi mogli biti spremni za isporuku u roku od 120 dana.

"U svjetlu aktualne krize u Europi, američka vlada nastavlja s naporima u pronalaženju učinkovitih rješenja koja bi pomogla Ukrajini u trenutnoj situaciji. Jedno od područja našeg fokusa je C-sUAS", stoji u poruci.

Tehnologija C-sUAS koristi se za rušenje dronova. Uređaja za rušenje dronova ima u različitim veličinama, cijenama i oblicima, poput prijenosnog radara nalik puški Dronkiller, kojeg proizvodi IXI Electronic Warfare ili Dronebuster, kojeg radi Radio Hill Technologies, a čije cijene se mjere u desecima tisuća dolara.

Posljedice bombardiranja Mariupolja
  • Posljedice bombardiranja Mariupolja
  • Posljedice bombardiranja u Mariupolju
  • Posljedice bombardiranja Mariupolja
  • Posljedice bombardiranja Mariupolja
  • Posljedice bombardiranja Mariupolja
    +17
Posljedice bombardiranja Mariupolja Izvor: Profimedia / Autor: EyePress News / Shutterstock Editorial / Profimedia

Postoje i veće verzije te tehnologije, uključujući i onu koja može štititi područje veliko poput stadioina, a koju proizvodi SRC Inc, a cijena mu se kreće u rasponu od 3 do 6 milijuna dolara, kažu predstavnici te industrije.

Pentagon, pak, ističe da su Ukrajini najkorisniji manji sustavi poput Javelina za borbu protiv tenkova, i Stingera za protuzračnu obranu, koje joj saveznici dostavljaju kamionima na dnevnoj bazi.

"Vjerujemo da je najbolji način da se podrži ukrajinska obrana opskrbiti je oružjem i sustavima koje naviše trebaju da bi pobjedili rusku agresiju, posebice protutenkovsko i protuzračno oružje", rekao je za Reuters glasnogovornik Pentagona John Kirby.