Komemorativni skupovi u povodu pet mjeseci od pada nadstrešnice na novosadskom kolodvoru 1. studenoga prošle godine održavaju se danas diljem Srbije. U Novome Sadu je na mjestu tragedije položeno cvijeće, upaljene su sveće, a u 11:52 odana je počast 16-minutnom tišinom za 16 poginulih
Studenti u Nišu prošetali su simbolično do niškog željezničkog kolodvora i tijekom 16-minutne šutnje, svake minute ostavljali po ružu ispred ulaza na kolodvor.
Beogradski gimnazijalci najavili su blokadu autoceste od 15 do 19 sati, a u Kragujevcu je u tijeku blokada dva prometna čvorišta.
Šesnaestominutnom šutnjom počast žrtvama odana je i u više gradova diljem Srbije.
U padu nadstrešnice na nedavno renoviranom željezničkom kolodvoru u Novom Sadu 1. studenog 2024. poginulo je 15, pretežito mladih ljudi, a dvije osobe su teško ozlijeđene.
Tinejdžer, star 19 godina, umro je 21. ožujka ove godine i 16. je žrtva tragedije, koja je potaknula val prosvjeda sa zahtjevima za kaznenu i političku odgovornost vlasti zbog korupcije i izvođača zbog nemarno obavljenog posla i niza nedoslijednosti tijekom rekonstrukcije što je, po ocjeni stručne javnosti, pridonijelo padu nadstrešnice sa smrtonosnim posljedicama.
Tužiteljica Višeg javnog tužiteljstva u Beogradu Jasmina Paunović izjavila je danas kako je "neobično i neozbiljno" što optužnica za pad nadstrešnice u Novom Sadu ni tri mjeseca od dana podnošenja "još nije potvrđena".
Utvrđivanje kaznene i političke odgovornosti i objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstruciji kolodvora jedan je od zahtjeva studentskog pokreta.
Vlast ustrajno tvrdi kako je taj zahtjev ispunjen, navodeći da su tisuće dokumenata objavljene na mrežnoj stranici srbijanske vlade.
Građevinci, arhitkte i pravnici to niječu i tvrde da nedostaju brojni podaci i dokazi da bi se stvorila jasnija slika i kompletirao mozaik odgovornosti, uključujući i brojne podizvođače koje su angažirale kineske kompanije čiji ugovori s vlastima Srbije nisu javno dostu