Hrvatska vlada će raspraviti i nakon toga odlučiti hoće li povećati izdvajanje za obranu i bez aktiviranja klauzule o odstupanju od proračunskih pravila EU-a, izjavio je u četvrtak hrvatski u Bruxellesu premijer Andrej Plenković
Europska komisija predložila je da se zemljama članicama u svrhu većeg izdvajanja za obranu odobri nacionalno odstupanje od proračunskih pravila koja propisuju da deficit ne smije prelaziti 3 posto, a javni dug 60 posto BDP-a. To znači da protiv njih neće biti pokrenut postupak ako prekorače te limite zbog većeg izdvajanja u obrambene projekte.
Komisija preporučuje državama članicama da u sljedeće četiri godine povećaju izdatke za obranu za 1,5 posto svoga BDP-a godišnje.
“Mi ćemo na razini vlade provesti raspravu i vidjeti što nam i koliko točno treba. Ako izračunamo da nam treba možemo koristiti tu klauzulu”, rekao je Plenković, dodajući da imaju dva mjeseca za odluku.
S obzirom da je hrvatska fiskalna situacija dosta povoljna i nalazi se unutar dopuštenih limita te s obzirom na dosta visoki rast BDP-a moguće je da poveća troškove za obranu i bez navedene klauzule.
Plenković je pozitivno ocijenio bijelu knjigu o europskoj obrani koju je Komisija predstavila u srijedu.
Kao njezin najvažniji element izdvojio je zajedničku nabavu opreme i oružja.
“Kroz zajedničku nabavu se nabavlja više i povoljnije, a fragmentiranost europskih vojski i obrambenih sustava jedan od ključnih problema. Trebamo više kohezije, trebamo strateške sposobnosti i moramo dovesti Europu na razinu da može brinuti sama o svojoj sigurnosti. To je bit ovoga dokumenta i bit cijele rasprave o obrani”, rekao je Plenković, prije početka samita čelnika EU-a na kojem je jačanje europske obrane jedna od glavnih tema.