Premijer Andrej Plenković rekao je u srijedu da odgovornost za odluku o sudjelovanju Hrvatske u obučavanju ukrajinskih vojnika nije na parlamentarnoj većini nego na oporbi i da ishod glasanja neće biti pokazatelj odmjeravanja snage između njega i predsjednika Zorana Milanovića
Zastupnici će u petak glasati o sudjelovanju Hrvatske u europskoj misiji EUMAM, koju Plenkovićeva vlada snažno zagovara. No, s time se ne slaže predsjednik Milanović, ujedno vrhovni zapovjednik vojske koji smatra da misija nije u skladu ni s hrvatskim ustavom niti s europskim ugovorom.
Plenković je rekao da glasanje u Saboru neće biti odmjeravanje snaga između njega i Milanovića.
“Ne, ovo je odluka o misiji, mi imamo svoju politiku koja je u hrvatskom interesu, principijelna, konzistentna, na tragu zdravog razuma i logična pozicija s obzirom na naše iskustvo i naš snažan međunarodni položaj kao članice NATO-a, EU-a, šengenskog prostora, europodručja”, rekao je Plenković novinarima u Bruxellesu.
Za odluku o misiji EUMAM potreban je 101 glas koje vladajuća većina nema i stoga je potrebna podrška dijela oporbe.
“To ne bi trebao biti preveliki zalogaj za bilo koju stranku da se izjasni. U konačnici to je stav cijele Europske unije i teret odgovornost za tih 101 glas nije na parlamentarnoj većini, nego na onima koji dvoje”, rekao je Plenković.
Istaknuo je kako je riječ o zdravorazumskoj stvari, koja će se naći i u zaključcima samita EU-a i u kojima će se potvrditi važnost te misije vojne pomoći Ukrajini.
“To je vrlo bitna platforma, pogotovo u ovoj situaciji kada imamo rusku destrukciju cijele energetske mreže u Ukrajini, redukciju struje, velike hladnoće, ciljane napade kako bi se život u Ukrajini učinio što težim da ih se demoralizira”, dodao je Plenković.
Vijeće EU-a usvojilo je 15. studenog odluku o pokretanju Misije EU-a za vojnu pomoć za potporu Ukrajini (EUMAM - European Union Military Assistance Mission in support of Ukraine) u sklopu koje se planira obučiti 15 tisuća ukrajinskih vojnika u zemljama EU-a.
Vlada želi da Hrvatska sudjeluje u tom programu, no Milanović je više puta argumentirao da po hrvatskom ustavu unutar granica Hrvatske mogu djelovati samo pripadnici oružanih snaga država saveznica, što Ukrajina nije.
Predsjednik također drži da je europska misija vojne pomoći Ukrajini sporna i po Ugovoru o funkcioniranju EU-a, jer se takve misije mogu održavati samo izvan njezina teritorija.