Hrvatski najveći aduti za domaćinstvo Europske agencije za lijekove (EMA) jesu snažna tradicija javnog zdravstva i činjenica da je nova članica u kojoj nijedna europska agencija nema sjedište, a najveći izazov je pronaći odgovorajući prostor, izjavio je u petak hrvatski premijer Andrej Plenković
"Naš adut je snažna tradicija javnog zdravstva i činjenica da smo nova država članica koja nema sjedište niti jedne agencije. To su dva glavna aduta. Ono što trebamo vidjeti jest kako pronaći adekvatan prostor, što nije lako i što je po mom sudu najveća zadaća radne skupine koju vodi ministar Kujundžić, a i drugi ministri se moraju uključiti", rekao je Plenković, koji u Bruxellesu sudjeluje na summitu čelnika EU-a.
Čelnici 27 zemalja članica EU-a dogovorili su u četvrtak navečer postupak kako će se birati nova sjedišta dviju europskih agencija koje se trebaju preseliti iz Londona nakon što Velika Britanija napusti EU-u.
Riječ je o Europskoj agenciji za lijekove (EMA) i Europskom nadzornom tijelu za bankarstvo (EBA). Posebno veliki interes vlada za udomljavanje agencije za lijekove, koja ima oko 900 zaposlenika. Među zainteresiranim zemljama je i Hrvatska.
Prema dogovorenom postupku, zainteresirane zemlje mogu do 31. srpnja predati prijavu, odnosno kandidirati gradove koje nude za domaćinstvo jedne od dviju agencija. Obje agencije neće moći ići u jednu zemlju članicu.
Komisija će do kraja rujna ocijeniti pristigle prijave, a onda će o tome raspravljati države članice na različitim razinama, između ostaloga i na najvišoj razini na summitu u listopadu. Konačni odabir lokacije trebao bi se obaviti na sastanku Vijeća za opće poslove u studenome.
Izbor sjedišta za svaku od dvije agencije obavit će se u nekoliko krugova. U prvom krugu svaka zemlja raspolaže sa po šest bodova. Za najbolji prijedlog može dati tri boda, za drugi dva i za treći jedan bod. Ako neki od kandidata dobije u prvom krugu od najmanje 14 zemalja članica (natpolovična većina zemalja članica) maksimalnih tri boda, sjedište je njegovo.
Ako to nije slučaj pristupa se drugom krugu u kojem svaka zemlja ima jedan glas s po jednim bodom, koji može dati jednom od dva ili tri najbolja kandidata. Ako nitko u drugom krugu ne dobije 14 glasova, pristupa se trećem krugu u koji ulaze oni gradovi s najviše glasova. U trećem krugu dobija onaj koji ima najveći broj glasova. U slučaju da dva kandidata imaju isti broj glasova pristupa se izvlačenju, koje organizira trenutačno predsjedavajuća zemlja.
Osim postupka izbora, dogovoreni su i kriteriji koje trebaju zadovoljiti gradovi koji se kandidiraju. Ključni uvjet je da obje agencije mogu odmah nastaviti sa svojom redovitom aktivnošću odmah po preseljenju, dakle mora se osigurati poslovni kontinuitet.
U odluci su pobrojani i drugi kriteriji koji moraju biti zadovoljeni, poput odgovarajuće zgrade s potrebnom kvadraturom. Primjerice, sadašnje sjedište EMA-e u Londonu ima 27.000 metara četvornih površine, od čega 6000 metara četvornih otpada na urede različite površine.
Zračna luka mora biti dobro povezana s ostalim europskim prijestolnicama, a važna je i prometna povezanost zračne luke s gradskim središtem. Potrebno je također osigurati uvjete za školovanje djece zaposlenika u višejezičnim školama, odgovorajuću zdravstvenu skrb za zaposlenike i članove njihovih obitelji kao i mogućnost zapošljavanja bračnih drugova.
"U svakom slučaju pokušat ćemo s naše strane dati maksimalan napor da predstavimo našu želju, premda u ovoj utakmici neće biti jednostavno. Znate, kada se nešto seli iz Londona, onda ovi drugi većih gabarita imaju veća očekivanja, ali vidjet ćemo, bitno je da bude korektna i pravična zemljopisna distribucija", kaže Plenković.