ODBIJENICE SE REDAJU

Plenković tvrdi da ima većinu, no je li to točno?

  • Maja Šurina
  • Zadnja izmjena 28.04.2017 10:55
  • Objavljeno 27.04.2017 u 22:29
Bionic
Reading

Premijer Andrej Plenković ustvrdio je da i bez Mosta i HNS-a ima većinu. Pobrojali smo na koga to točno šef HDZ-a može računati ili će Hrvatska ipak na druge izbore u roku od godinu dana

Andrej Plenković u listopadu prošle godine za povjerenje svojoj Vladi dobio je 91 glas za, tri su zastupnika bila suzdržana te 45 protiv. No u samo nekoliko mjeseci odnosi snaga u Saboru ponešto su se izmijenili, a dodatan udarac Plenković će dobiti gubitkom podrške Mostovih zastupnika.

Ima li Plenković na broju sve u HDZ-u?

U HDZ-ovu klubu zastupnika trenutačno ih je 58. Plenković vjerojatno može računati na podršku velike većine. Za sada mu je poslušnost već otkazala Bruna Esih. Iako je još uvijek formalno članica HDZ-ova kluba, kao nezavisna se kandidirala za gradonačelnicu Zagreba kontra HDZ-ova kandidata Drage Prgometa. Već tada je bilo jasno da Esih više ne podržava Plenkovićevu politiku.

Od tada se spekulira i može li Esih za sobom povući još neke 'desnije' HDZ-ovce, poput Zlatka Hasanbegovića ili Steve Culeja. Međutim, sve su glasnije spekulacije o tome da postoje još neki koji nisu zadovoljni načinom na koji Plenković vodi stranku, stoga ne treba isključiti opciju da se još netko iz HDZ-a odmetne.

Pitanje je može li Plenković računati i na podršku Hrastova Hrvoja Zekanovića koji je također dio HDZ-ova kluba. On je kao Hrastov kandidat odlučio samostalno izaći na izbore u Šibeniku, a ne podržati tamošnjeg HDZ-ova kandidata.

HDSSB i dalje podržava Plenkovića

Plenković može računati i na četiri ruke kluba zastupnika HDS-a, HSLS-a i HDSSB-a. Naime, HDS-ovi Goran Dodig i Branko Hrg u Sabor su ušli s HDZ-ove liste, jednako kao i HSLS-ov Darinko Kosor. HDSSB se vladajućoj većini pridružio kasnije, no prilikom izglasavanja povjerenja Vladi podržali su Plenkovića. Šef HDSSB-a Dragan Vulin jasno je kazao da će podržati Plenkovićevu novu većinu.

Bandićevci i čačićevci

Šef HDZ-a podršku može očekivati i od dva zastupnika iz kluba Bandićevih i Čačićevih zastupnika. To su Kažimir Varda iz Stranke međugeneracijske solidarnosti kojeg je Bandić preoteo HSU-u te Darinko Dumbović iz Čačićevih reformista.

Treba vidjeti i kako će se postaviti Željko Lacković. Iako nije član ovog kluba, Lacković je u Sabor izabran s Bandićeve liste i u Saboru je formalno nezavisni zastupnik.

Glasnović neće podržati Plenkovića?

Nezavisni zastupnik u Saboru je i Željko Glasnović. On je, podsjećamo, u mandatu Oreškovićeve vlade bio član HDZ-ova kluba, dapače izabran je na njegovoj listi u 11. izbornoj jedinici. No nakon pada prethodne Vlade, Glasnović je na izbore odlučio izaći kao nezavisni i pritom je žestoko kritizirao HDZ. Glasnović prilikom izglasavanja povjerenja nije podržao Plenkovićevu vladu pa ja pitanje je li sada spreman držati većinu.

Plenković gubi Mostovih 15 ruku

Na Most, po svemu sudeći, Plenković više ne može računati. U Mostovu klubu trenutačno je 15 zastupnika. Prilikom izglasavanja povjerenja Vladi u klubu ih je bilo 14, no u međuvremenu pridružio im se bivši SDP-ovac Tomislav Žagar. Mostovi zastupnici zasad su bili gotovo uvijek jedinstveni, uz povremeno istrčavanje Mire Bulja, koji nije podržavao baš svaki potez Vlade. Teško je vjerovati da bi Plenković sada nekog od mostovaca mogao pridobiti na svoju stranu.

HSS i IDS neće biti podrška Plenkoviću

Sveukupno osam zastupnika HSS-a i IDS-a neće sudjelovati u preslagivanju vladajuće većine. Barem tako tvrde predsjednici tih stranaka. HSS u Saboru ima pet zastupnika, a šef stranke Krešo Beljak jasno se založio za sastavljanje većine, ali bez HDZ-a.

'Više je stranaka protiv nego za HDZ i u ovom slučaju pozivam one koji su protiv da sjednu i stvore novu većinu u Saboru. Riječ je o većini bez HDZ-a, ne vidim razloga da se ne okuša u izboru novog premijera', rekao je Beljak u Saboru.

Plenković ne može računati ni na tri zastupnika IDS-a.

'O mogućnosti preslagivanja govorit će se mnogo u narednim danima. Naš je stav jasan: IDS nikad neće biti dio desne Vlade. IDS ne trguje svojim vrijednostima', rekao je predsjednik IDS-a Boris Miletić za tportal.

SDP poslao glatku odbijenicu

Naravno, SDP, s 37 zastupnika u klubu, nema namjeru dati podršku nekoj novoj Plenkovićevoj većini.

'Neka pokaže većinu ili raspiše nove izbore, SDP je spreman preuzeti odgovornost. Dva puta smo spašavali Hrvatsku iz krize i spremni smo je ponovno staviti na put rasta i razvoja', kazao je jasno SDP-ov šef Davor Bernardić.

HNS odbio preslagivanje

Plenković ne može računati ni na 10 ruku iz Kluba HNS-HSU. Radi se o devet zastupnika HNS-a te HSU-ovu Silvanu Hrelji. 'Tisuću puta smo rekli da nećemo sudjelovati u Vladi i prestanite nas gurati u tu priču', poručio je jasno HNS-ov Ivan Vrdoljak.

Živi zid i dalje svoj, što je s Promijenimo Hrvatsku?

Živi zid, Promijenimo Hrvatsku i Snaga - tri su stranke čiji se zastupnici već nekoliko mjeseci izmjenjuju po klubovima. Što se tiče Živog zida, njihova tri zastupnika neće podržati novu vladajuću većinu, kao što nisu ni prvotno dali povjerenje Vladi. Nećemo ni u desno ni u lijevo preslagivanje', jasno je novinarima u Saboru dao do znanja Ivan Vilibor Sinčić.

Goran Aleksić iz Snage četvrti je član kluba Živog zida. On je prilikom izglasavanja povjerenja Vladi (tada kao član kluba Promijenimo Hrvatsku) bio suzdržan, a danas je kazao da eventualno može dati podršku ako se ispune njegova tri uvjeta vezano uz zakonodavne inicijative o švicarcu.

U klubu stranke Promijenimo Hrvatsku trenutačno su tri zastupnika. Još nije sasvim jasno kako će se oni postaviti. Ivan Lovrinović i Ivica Mišić prilikom izglasavanja povjerenja Vladi bili su suzdržani, a treći član njihova kluba Marin Škibola bio je protiv Vlade. No u listopadu prošle godine Škibola je bio član Živog zida pa će biti zanimljivo vidjeti kako će se sada postaviti.

Hoće li manjine opet odlučivati o većini?

Stabilnu većinu Plenković je do sad mogao zahvaliti i zastupnicima manjina. Njih osam dosad su se držali zajedno, iako su uz Klub nacionalnih manjina članovi i različitih drugih (op. a., zastupnici manjina mogu biti članovi dva kluba). Tu su tako Ermina Lekaj i Vladimir Bilek koji su članovi kluba s Bandićevim i Čačićevim zastupnicima, Veljko Kajtazi koji je član HNS-ova kluba, Furio Radin koji je član IDS-ova kluba te zastupnik mađarske manjine Robert Jankovics, koji se odlučio biti samo u Klubu nacionalnih manjina.

Među manjinske zastupnike spadaju i tri SDSS-ova zastupnika koji su jasno rekli da ostaju uz Plenkovića. U SDSS-u očekuju da će Plenković učiniti sve da zadrži stabilnost Vlade i potrebne parlamentarne većine u Saboru, a na upit može li u tome računati i na njihove zastupnike, Milorad Pupovac poručio je kako je njihov interes da se održi stabilnost Vlade.

Na pitanje znači li to da će i u slučaju preslagivanja parlamentarne većine Plenković imati njihovu podršku Pupovac je odgovorio: 'Politika kojom će se jamčiti stabilnost Vlade imat će našu podršku.'  

Pratite nas na društvenim mrežama

Najbitnije od bitnog

Newsletter tportala donosi tjedni pregled najbitnijih vijesti

tportal