INVALIDSKE MIROVINE

Po nalogu Ustavnog suda: Pogledajte što se mijenja u mirovinskom zakonu

24.05.2018 u 11:20

Bionic
Reading

Izmjenama i dopunom Zakona o mirovinskom osiguranju, koje je Vlada u četvrtak sa sjednice uputila u saborsku proceduru, temeljem odluke Ustavnog suda propisuje se da se nadzor i kontrola činjenica na osnovu kojih je ostvareno pravo iz mirovinskog osiguranja može obaviti u roku od jedne godine od pravomoćnosti rješenja.

"Predlažemo da se nadzor i kontrola nad pravomoćnim rješenjem o invalidskoj mirovini i tjelesnom oštećenju mogu obaviti u roku od jedne godine od pravomoćnosti rješenja", rekao je ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić.

Prema važećim odredbama Zakona provedba navedenih kontrola i nadzora, izvanrednih kontrolnih pregleda, te revizija nalaza i mišljenja moguća je bez vremenskog ograničenja, a Ustavni sud je odlukom iz 2016. godine ukinuo te odredbe, s time da je prestanak njihovog važenja odgodio do 15. srpnja ove godine kako bi se Saboru dalo dovoljno vremena za usklađivanje zakonskog rješenja s Ustavom.

Andrej Plenković
  • Lovro Kuščević
  • Gabrijela Žalac
  • Nina Obuljen Koržinek, Blaženka Divjak
  • Tomislav Ivić, Andrej Plenković
  • Marko Pavić, Gari Cappelli, Lovro Kuščević, Oleg Butković
    +14
Sjednica Vlade Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek

Nepostojanjem vremenskog ograničenja narušava se pravna sigurnost kao jedna od temeljnih odrednica vladavine prava iz članka 3. Ustava, obrazložio je Ustavni sud u svojoj odluci.

Stoga je Vlada sada, temeljem odluke Ustavnoga suda, propisala rok od jedne godine od pravomoćnosti rješenja za nadzor i kontrolu činjenica temeljem kojih je ostvareno pravo iz mirovinskog osiguranja.

Festival sporta za osobe s invaliditetom
  • Festival sporta za osobe s invaliditetom
  • Festival sporta za osobe s invaliditetom
  • Festival sporta za osobe s invaliditetom
  • Festival sporta za osobe s invaliditetom
  • Festival sporta za osobe s invaliditetom
    +18
Festival sporta za osobe s invaliditetom Izvor: Cropix / Autor: Photographer:Zeljko Puhovski

Vlada je u Hrvatski sabor uputila u prvo čitanje prijedlog zakona o zakladama kojim se pojednostavljuje i skraćuje postupak osnivanja i registracije zaklada pri uredima državne uprave u županiji odnosno u gradskom uredu Grada Zagreba, prema sjedištu zaklade, umjesto kako je sada propisano, pri Ministarstvu uprave.

Propisuje se i pod kojim uvjetima zaklade mogu obavljati gospodarske djelatnosti, a ako u obavljanju takve djelatnosti zaklada ostvari višak prihoda, on se mora koristiti isključivo za ostvarenje svrhe zaklade.