'Mjesto pijeteta poput ovoga sigurno nije mjesto za podjele', poručio je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić danas u Borovu komentirajući odluku nekih braniteljskih udruga da se ne pridruže državnom protokolu odavanja počasti dvanaestorici vinkovačkih policajaca ubijenih u Borovu u noći s 1. na 2. svibnja 1991. godine.
'Meni je samo jasno da postoji protokol organizatora, a to je MUP koji je sve pozvao. Ne možemo podržati da jedno ovakvo mjesto, kao što je ovo, na kojem je ubijeno, a potom izmasakrirano 12 hrvatskih policajaca bude mjestom podjele i razdora', izjavio je Ostojić novinarima.
Odgovarajući na novinarsko pitanje zašto još nitko nije odgovarao za ubojstvo 12-orice policajaca, Ostojić je kazao kako su u krivu oni koji misle i tvrde da policija kroz sve prošle godine bez obzira tko je bio ravnatelj, nije činila sve da krivci odgovaraju. 'Državno odvjetništvo je riješilo puno toga. Ovaj slučaj nije riješen, ali ratni zločini ne zastarijevaju i kad-tad će netko za ovo morati odgovarati', rekao je Ostojić.
Ministar branitelja Predrag Matić izjavio je kako nije fer prebrojavati hrvatske branitelje i tko je gdje, a oni koji to čine, rekao je, znaju zašto čine. 'Predizborna kampanja je očito u punom jeku, a ovih 12 hrabrih hrvatskih mladića koji su živote dali za Hrvatsku nisu zaslužili da se s njima netko tako igra', rekao je Matić u izjavi novinarima.
Na pitanje hoće li sačekati kolonu branitelja, Matić je kazao kako ne namjerava 'na istom događaju u jednom danu biti devet puta', ali kako ne oduzima pravo nikome da iskaže poštovanje prema žrtvama.
U Borovu nedaleko od Vukovara danas je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odana počast 12-orici pripadnika vinkovačke Specijalne policije ubijenih i masakriranih u tome mjestu nedaleko Vukovara s 1. na 2. svibnja 1991. godine. Kao i prošle godine, skupina branitelja predvođena Udrugom specijalne policije iz Domovinskog rata odvojila se od državnog protokola te je počast ubijenim policajcima odala sat vremena nakon što su to učinili članovi obitelji ubijenih policajaca, zajedničko izaslanstvo predsjednika Republike, Sabora i Vlade, ravnateljstva policije vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara te Udruge prvi hrvatski redarstvenih i Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
Odavanju počasti državnog i drugih izaslanstava, nazočni su bili i saborski zastupnici HDZ-a Vladimir Šeks i Tomislav Ivić, koji su se pridružili i odavanju počasti braniteljske skupine predvođene Udrugom specijalne policije iz Domovinskog rata, a to su učinili i i članovi obitelji ubijenih policajaca.
Culej zatražio da krivci odgovaraju za svirepo ubojstvo 12 policajaca
Predsjednik vinkovačke Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata Stevo Culej danas je na komemoraciji za dvanaestoricu ubijenih policajaca opetovao zahtjev da krivci odgovaraju za njihovo svirepo ubojstvo. 'Okupili smo se zbog istine i kako bi još jedanput zatražili da krivci odgovaraju za svirepo ubojstvo 12-orice naših suboraca', poručio je Culej na komemorativnom skupu u Borovu u povodu 23. obljetnice ubojstva 12-orice pripadnika vinkovačke Specijalne policije ubijenih u noći s 1. na 2. svibnja 1991. u tome mjestu nedaleko od Vukovara.
Već je drugu godinu zaredom dio braniteljskih udruga, predvođenih Udrugom specijalne policije iz Domovinskog rata, izvan državnom protokola obilježio obljetnicu ubojstva vinkovačkih policajaca u Borovu. U emotivnom govoru Stevo Culej, čiji je brat Josip jedan od 12-orice ubijenih policajaca, kazao je kako ubijeni specijalci nisu ni znali kuda idu, nego su ušli u autobus i krenuli u Borovo u čijem središtu su ih iz zasjede napali pripadnici srpskih paravojnih postrojbi. Ubijeno je 12, a ranjen je 21 policajac. Culej se pritom zapitao pa tko još ide u protuterorističku akciju u autobusu.
Predstavnik gardijskih brigada Ivica Tolić, za kojega je u najavi njegovog obraćanja rečeno da je na listi HDZ-a za europarlamentarne izbore, poručio je da bi mjesto na kojem je ubijeno 12 policajaca trebalo biti sveto mjesto za svakog Hrvata, ali i ostale građane Hrvatske. 'Ovaj zločin nije sankcioniran do današnjeg dana i ne možemo to više trpjeti", rekao je Tolić koji smatra da dio krivice za to snose i političari jer "dobrom dijelu političara nije stalo da se istina utvrdi, a krivci privedu pravdi'.
Nazočnima se obratio i ratni ministar unutarnjih poslova Ivan Vekić, a molitvu za ubijene policajce predvodio je vukovarski župnik fra Vjenceslav Janjić. Vijence su podno spomenika položili i svijeće zapalili članovi obitelji ubijenih policajaca te izaslanstvo brojnih braniteljskih i stradalničkih udruga. Na komemoraciji su, među ostalim, bili i predsjednici HDZ-a i HSP-a Tomislav Karamarko i Daniel Srb.
Sat ranije počast ubijenim policajcima, uz obitelji, odalo je i zajedničko izaslanstvo predsjednika Republike, Sabora i Vlade, potom izaslanstva Ravnateljstva policije, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara, Udruge prvi hrvatski redarstvenik i Koordinacije udruga iz Domovinskog rata.
Za zločin počinjen 2. svibnja 1991. godine u Borovu, tadašnje vojno tužiteljstvo u Osijeku je 1992. godine podignulo optužnicu protiv 51 osobe od kojih je 10 proglašeno krivima u odsutnosti. Međutim, zbog primjene Zakona o općem oprostu iz 1996., Županijski sud u Osijeku donio je 1998. rješenje o obustavi postupka izvršenja kazne protiv svih.
U vinkovačkoj Župnoj crkvi sv. Euzebija i Poliona misu zadušnicu za ubijene policajce predvodio je vojni ordinarij mons. Juraj Jezerinac.
U sklopu 'Memorijala 12 redarstvenika' na stadionu HNK Cibalia održana je atletska utrka.