SUSRET U VATIKANU

Pogledajte kako je papa Franjo ugostio obitelj Orešković

07.04.2016 u 12:08

Zajedničko fotografiranje pape Franje i premijera Oreškovića s obitelji

Izvor: Pixsell / Autor: Damir Sencar/HINA/POOL/PIXSELL

Bionic
Reading

Premijer Tihomir Orešković u službenom je posjetu Vatikanu gdje se sastao s papom Franjom, javlja HTV, a osim o kanonizaciji Alojzija Stepinca, s Papom je u polusatnom razgovoru tema bila i migrantska kriza te položaj Hrvata u BiH. U izaslanstvu premijera je i ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač, a prati ga i supruga Sanja Orešković te njihovo četvero djece

Orešković je Papi poklonio 'Hrvatski misal', objavljen 1531., rimokatolički misal tiskan glagoljskim pismom na hrvatskom crkvenoslavenskom jeziku s elementima starohrvatskog, a čeka ga i sastanak s državnim tajnikom Svete Stolice Pietrom Parolinom i s njime, kako doznaje HRT, razgovarati o povratu crkvene imovine te ugovorima između Hrvatske i Vatikana.

Tijekom posjeta Vatikanu Orešković će obići i glavne vatikanske znamenitosti, među ostalim, baziliku svetog Petra, grob svetog Petra, a vjerojatno i grob Ivana Pavla Drugog.

Inače, uoči odlaska u Vatikan premijer se sastao s predstavnicima Stalnog vijeća Hrvatske biskupske konferencije, a odnosi Svete Stolice i Hrvata traju već 11 stoljeća. Još 879. papa Ivan VIII. uputio je pismo knezu Branimiru jamčeći molitve za njegovu 'zemaljsku kneževinu'. Sveta Stolica priznala je hrvatsku neovisnost među prvima, 13. siječnja 1992., za vrijeme pontifikata svetog Ivana Pavla II., koji je i triput navratio u Hrvatsku.

Uoči Oreškovićeva puta u Vatikan Inicijativa Dobrodošli obratila se papi Franji pismom i zahvalila mu na senzibilizaciji javnosti za ljude koji bježe od ratova i nasilja te zatražila podršku u poticanju političke elite u Hrvatskoj na miroljubivo djelovanje prema izbjeglicama.

Također, Inicijativa očekuje proaktivniju ulogu Katoličke crkve i njezina duhovnog vodstva u Hrvatskoj u zalaganju za pravo na život i slobodu prisilnih emigranata, u propovijedanju i poticanju na djela milosrđa te na međuvjerski dijalog i suradnju s Islamskom zajednicom poštujući načelo prava na život i slobodu za svaku osobu, neovisno o vjeri i naciji.