Po svemu sudeći, ukrajinske oružane snage izgubile su svoj prvi tenk Challenger 2, a koji su dobile od Velike Britanije. Video koji je kružio internetom u ponedjeljak prikazuje Challenger 2, koji je bio u sastavu 82. zračno-jurišne brigade, u plamenu na rubu ceste izvan mjesta Robotine, u južnoj ukrajinskoj oblasti Zaporižja
Vijest o gubitku 69 tona teškog Challengera 2, od njih 14, koliko ih je Britanija poslala Ukrajini, dolazi samo nekoliko dana nakon što se ukrajinsko ministarstvo obrane pohvalilo tim tenkovima u videointervjuu s vojnikom 82. brigade.
Vojnik je u tom videu pohvalio Challenger 2 zbog njegove dalekometne vatrene moći i izvrsne zaštite u usporedbi s tenkovima sovjetskog tipa. Iako još nema snimki toga kako Challengeri u sklopu ukrajinske 82. brigade ispaljuju projektile iz svojih 120-milimetarskih topova, video zapaljenog tenka ironično naglašava njihovu sposobnost preživljavanja. Naime u njemu se vidi da je kupola gorućeg Challengera 2 još uvijek pričvršćena za njegov oklop, piše Forbes.
Jedna od glavnih slabosti sovjetskih tenkova T-72, T-80 ili T-90 je to što takvi tenkovi imaju tri člana posade, koji imaju automatske punjače za glavni top. Britanski, američki i zapadni tenkovi generalno imaju četvrtog člana posade koji ručno puni top.
Kada T-72 primi izravan pogodak i njegovo streljivo se rasprši, eksplodira poput vatrometa. Vrlo često i kupola i ljudi koji se nalaze u njoj budu izbačeni iz tenka. 'Samo odletite negdje u polja. Nemate puno šanse za preživljavanje', poručuje tenkist iz 82. brigade, bivši član posade oklopnog vozila T-80.
Nasuprot tome, Challenger 2 pohranjuje streljivo u posebne odjeljke duž kupole koji eksplodiraju 'prema van' dalje od posade kada budu pogođeni. 'Ovdje je sve dizajnirano za ljude', objasnio je tenkist.
Nije poznato zbog čega je izgorio Challenger 2 na cesti kod Robotine. No poznato je to da 82. brigada i njezina sestrinska jedinica, 46. zračno-desantna brigada, postojano napreduju od oslobođene Robotine jugoistočno prema selu Verbove. Njihov krajnji cilj, Melitopolj pod ruskom okupacijom, nalazi se 80-ak kilometara južnije duž autoceste T0408/T0401.
Prema tenkistu iz 82. brigade, Ukrajinci radije koriste svojih 14, točnije sada 13 tenkova Challenger 2 kao vatrenu potporu velikog dometa, u potpunosti iskorištavajući njihovu izvrsnu dnevno-noćnu optiku, preciznu kontrole paljbe i moćne glavne topove. 'To je stroj dizajniran za rad na velikoj udaljenosti', kaže tenkist.
Kako bataljuni, kojima ti tenkovi služe kao potpora, napreduju, Challengeri nemaju drugog izbora nego slijediti ljudstvo.
Očito su Rusi taj Challenger 2 uhvatili na prepad na cesti, daleko od ikakvog zaklona. Ako je gubitak Challengera 2 imalo sličan prethodnim gubicima tenkova Leopard 2 njemačke proizvodnje u ukrajinskoj službi, moguće je da je britanski tenk naletio na minu ili ga je pogodilo topništvo, nakon čega je dokrajčen dronovima natovarenim eksplozivom.
U tri mjeseca protuofenzive Ukrajinci su izgubili samo šest od svojih 105 tenkova zapadne proizvodnje: pet od 71 Leoparda 2 i jedan od 14 Challengera 2. Niti jedan od 20 isporučenih Leoparda 1A5 još nije uništen.
Još mnogo tenkova je na putu prema Ukrajini dok traje protuofenziva - 14 Leoparda 2, 31 M-1 Abrams američke proizvodnje i možda još 145 Leoparda 1A5. Da, Ukrajina gubi tenkove, uključujući neke od svojih najboljih modela, no ne može se reći da ih ponestaje.