Splitska policija još službeno istražuje incident koji se dogodio u ponedjeljak poslijepodne na trajektu Petar Hektorović, koji je plovio između Visa i Splita, kada su putnici bili prisiljeni prekinuti tučnjavu između Stjepana Tafre s jedne i Pjerina i Petra Ivčevića s druge strane. Izjave aktera suprotne su, no evidentno je to da je u središtu sukoba bespravna gradnja na otočiću Biševo
Tportal je još prošle jeseni pisao o graditeljskom pothvatu obitelji Ivčević, koja uz vrijedni arheološki lokalitet i ostatke crkvice iz 6. stoljeća te samostana iz 12. stoljeća podiže objekt sa sjenicom, bazenom, septičkom jamom i rezervoarom za vodu. Tafra je pokrenuo niz prijava, pridružilo mu se i Društvo arhitekata Splita, a inspektori su potom izdali rješenje o zabrani radova.
Pjerino Ivčević, inače bivši poslovni partner eksponiranog HSLS-ovca Hrvoja Vojkovića i rođak SDP-ove gradonačelnice Komiže Tonke Ivčević, čak je dobio povoljan kredit Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR) u iznosu od 259 tisuća eura. Ova institucija za tportal je tada odgovorila da nije financirala bespravne radove te da se kredit odnosio 'samo na prvu fazu - točnije za dogradnju terase, izgradnju bazena od 25 kvadrata, sjenicu s roštiljem, bioseptičku jamu i rezervoar za skupljanje kišnice'. Za taj dio radova, tvrde, građevinska dozvola nije ni bila potrebna.
Tafra je proteklog vikenda na Biševo doveo saborskog zastupnika Živog zida Branimira Bunjca jer ga je 'kao povjesničara' želio upoznati s razinom devastacije vrijednog lokaliteta. Navodno je to bio povod žestokom sukobu na trajektu.
Ivčević tvrdi da je njegova sina ovaj provocirao, započeo naguravanje i 'krenuo stolicom na njega'. Tafra pak govori da su mu njih dvojica otela mobitel, srušila ga na pod i iscipelarila.
'Podnio sam kaznene prijave zbog pokušaja nanošenja teških tjelesnih ozljeda i prijetnji ubojstvom', kazao je Tafra za tportal.
Tvrdi da su investitori - koji objašnjavaju da na Biševo žele dovesti elitni turizam - 'preko veze u lokalnoj vlasti' uspjeli dobiti nepravomoćnu građevinsku dozvolu usprkos tužbama za ometanje posjeda, rješenju o konzervatorskoj zaštiti i rješenju o rušenju, koje je izdalo Ministarstvo prostornog uređenja. 'Sada želi još veću građevinu, dvokatnicu, i to na lokaciji koja nema nikakvog prostornog plana i kojoj je arheološka zaštita misteriozno ukinuta prije nekoliko godina', tvrdi Tafra, najavljujući da će dozvole osporavati do kraja.
Dok se čekaju rezultati policijske obrade šakačkog incidenta na trajektu, tportal je u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja provjerio kakvo je stanje s papirologijom. Za dio zahvata koji se nalazi unutar građevinskog područja inspektori su izdali zabranu radova, no dobili su informaciju da je u međuvremenu izdana nekakva dozvola. S druge strane, za drugi dio - a radi se o betonskoj ploči površine 200 četvornih metara - utvrđeno je da se nalazi izvan građevinskog područja i rješenje o uklanjanju još uvijek je na snazi.
Osim zabrane radova i rješenja o uklanjanju, Pjerino Ivčević dobio je optužni prijedlog zbog bespravne gradnje. Postupak još traje.