Kakve veze imaju kontejneri za smeće s korištenjem telefona i zašto izgledaju kao poštanski sandučići, pitaju se ovih dana građani i građanke Beograda, čije ulice odnedavno rese 'pametni kontejneri'– imaju solarni punjač i nagaznu papučicu te LED ekrane za reklame, a u blizini će biti i zona besplatnog interneta. Mlađima se ideja uglavnom sviđa, stariji se pitaju nije li preče bilo pomoći onima koji po kontejnerima prebiru, a neke je njihov izgled koji podsjeća na poštanski sandučić zbunio pa su pokušali ubaciti poštu. No, čak i oni koji znaju kako radi, nisu ga uspjeli otvoriti
Dok Zagreb čeka rješenje za gospodarenje otpadom, u Beogradu, koji također ima svojih problema s kantama za smeće, na ulicama su se ipak pojavili i 'pametni' kontejneri. Tamošnja Gradska čistoća dobila ih je nedavno na probu i dva su već postavljena - na Terazijama kraj autobusnog stajališta te na početku Knez Mihailove nedaleko taksi stanice.
'Dva 'pametna' kontejnera za reciklažu i sitni otpad dobili smo na probu. Oni imaju solarni punjač, nagaznu papučicu, mjesto za reklamu, a u blizini njih oko 50-ak metara bit će i zona besplatnog interneta oko kojega još pregovaramo s našim telekomunikacijskim poduzećima. Mehanizam koji postoji u njima pokreće se pomoću solarne energije i reciklira postojeći otpad. Kad se kontejner napuni, informacija se automatski prosljeđuje na mobilni telefon našim ljudima u operativi, a oni angažiraju ekipu koja odlazi isprazniti ga', objasnio je 'Politici' direktor 'Gradske čistoće' Miroslav Bogdanović i istaknuo da kontejner zapremine 120 litara može raditi i na struju noću te u slučaju velike zime.
Naime, jednom kad se skroz napuni, baterija može napajati uređaj četiri tjedna neovisno o vremenskim uvjetima, a solarni paneli ne napajaju samo wi-fi ruter i LED ekrane za reklame, nego i mehanizam koji nakon što senzor očita da je kontejner pun, sabija smeće na osam puta manju zapreminu što smanjuje resurse potrebne za odvoženje smeća na deponij.
I izgledom kante odudaraju od uobičajenih kontejnera, a s obzirom na to da podsjećaju na poštanske sandučiće, neki su građani pokušavali u njih ubaciti pisma dok drugi, premda im je poznata njihova namjena i način funkcioniranja nisu, kako su sami za sebe ustvrdili reporteri Blica, 'pametni ' da bi 'pametne kontejnere' otvorili i bacili smeće.
'Kao da živiš u kartonskoj kutiji, a kupuješ satelitsku antenu'
No, Bogandović poručuje da su takve kante i u Amsterdamu, Berlinu i Parizu dok se o prioritetima pitaju u Sindikatu 'Gradske čistoće', pa tako Milan Petrić upozorava da je trebalo više se posvetiti kamionima za odvoz jer je ogroman broj neispravnih, a nedostaju im i dijelovi. S obzirom na to da su mnogi osuđeni kopati po kantama da bi preživjeli, građani su na društvenim mrežama cijeli slučaj komentirali riječima: 'Ovo je kao da živiš u kartonskoj kutiji, a kupuješ satelitsku antenu.'
Tim više jer problemi ostaju, a kante se mijenjaju kako se mijenja vlast, podsjeća Petrić dok pogled na beogradskim ulicama obuhvaća nekoliko generacija kontejnera – od onih podzemnih, čija je nabava svojedobno bila i predmetom policijskih istraga zbog sumnje da je kupovinom podzemnih kontejnera država oštećena za oko 169 milijuna dinara, a od kojih su se mnogi u međuvremenu raspali, preko sivih metalnih koji godinama nisu mijenjani pa sve do reciklažnih kontejnera.
I naposljetku - 'kanti budućnosti' s besplatnim internetom kako bi se što lakše pristupilo društvenim mrežama, kako se hvale u Gradu . Taman da opalite selfie kako (ne)uspješno bacate smeće (ili pismo). Ili da lakše pronađete upute za korištenje 'pametnog' kontejnera?