Činjenica da je Trumpova administracija odlučila baš da Saudijska Arabija bude domaćin izrazito važnih pregovora između Rusije i SAD-a najbolje ilustrira koliko je ta kraljevina diplomatski napredovala u posljednjih nekoliko godina
Sve oči svijeta uprte su u Rijad dok traje povijesni sastanak američkih i ruskih visokih dužnosnika. Glavni cilj sastanka je obnova bilateralnih odnosa između dviju država. Pregovori bi trebali postaviti temelje i za pregovore o Ukrajini te sastanak Vladimira Putina i Donalda Trumpa, ali Volodimir Zelenski nije pozvan. No zašto su se dužnosnici dviju zemalja odlučili sastati baš u Saudijskoj Arabiji?
Iako i dalje postoji zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava u toj zemlji, njezina međunarodna percepcija, kao i njezina vođe, prijestolonasljednika Mohameda bin Salmana, posljednjih godina značajno se promijenila, piše BBC.
Saudijska Arabija uložila je ogromne resurse u sektor zabave i sporta kako bi učvrstila svoju poziciju na globalnoj sceni, ali je istovremeno radila na jačanju svoje diplomatske uloge.
Tijekom Bidenove administracije, kraljevina se počela udaljavati od potpune oslonjenosti na SAD kao ključnog međunarodnog saveznika. Jasno je dala do znanja da će pratiti vlastite interese, razvijajući bolje odnose s rivalima SAD-a, poput Rusije i Kine.
Na povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću Saudijci su pak vjerojatno gledali blagonaklono. Zanimljivo je i to da je Trumpov prvi inozemni posjet u prvom mandatu bio upravo onaj u Saudijsku Arabiju, a njegov transakcijski pristup vanjskoj politici svakako bolje odgovara trenutnom saudijskom vodstvu.
Jedan od ključnih ciljeva Trumpove administracije mogao bi biti postizanje mirovnog sporazuma između Saudijske Arabije i Izraela, što bi predstavljalo kulminaciju Abrahamskih sporazuma, a koje je inicirao u prvom mandatu. Međutim rat u Gazi predstavlja ozbiljnu prepreku i potencijalno će povećati zahtjeve Saudijske Arabije za postizanjem dogovora.
Kraljevina je odmah odbacila kontroverzni Trumpov plan za Gazu, što podrazumijeva preseljenje Palestinaca iz Gaze u okolne arapske zemlje i rekonstrukciju tog teritorija kao turističke destinacije.
Saudijska Arabija trenutno radi na alternativnom rješenju s drugim arapskim državama, a ono bi omogućilo ostanak Palestinaca u Gazi i potencijalno dovelo do rješenja s dvjema državama.
Kako će se razriješiti razlike u stajalištima između Saudijske Arabije i Trumpove administracije prema Gazi i Zapadnoj obali, ostaje ključno pitanje za budući odnos dviju zemalja.