PISMOM NA PISMO

Predsjednica odgovorila majkama Srebrenice

08.09.2017 u 15:15

Bionic
Reading

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović odgovorila je majkama Srebrenice na otvoreno pismo u kojem je kritiziraju zbog njezinih stavova o Bosni i Hercegovini. U njemu navode kako ih pokušaj da se od Bošnjaka, koji su najveća žrtva stradanja na ovim prostorima, naprave teroristi, ekstremisti i islamska prijetnja Europi neodoljivo podsjeća na razdoblje koje je prethodilo agresiji na BiH

Majke Srebrenice su poručile hrvatskoj predsjednici kako su se, na žalost, grdno prevarile jer su je smatrale 'kraljicom Balkana'.

Hrvatska predsjednica u odgovoru navodi da njihovo pismo nije dobila, ali ga je pročitala u medijima. Neovisno o tome hoće li joj i kada prispjeti, poručuje da je iskrena komunikacija najbolji put da se otklone sve nedoumice.

Kolinda Grabar Kitarović u svom pismu navodi kako poštuje žrtvu koju podnose, kao i nastojanje da čuvaju i promiču istinu o genocidu u Srebrenici.

'Jer to jest zločin koji u punoj mjeri ima značajke genocidnosti. Bila sam s vama prije dvije godine na komemoraciji u Srebrenici te sam kao majka i žena osjetila tugu i bol koju nosite. I moj hrvatski narod prošao je slične strahote i mnoge hrvatske majke govorile su mi, kao što ste mi i vi govorile, o svojoj boli. A ta je bol ista na svim meridijanima svijeta', napisala je hrvatska predsjednica.

Objasnila je da, iako su je u najboljoj namjeri smatrale i oslovljavale 'kraljicom Balkana', ona se nikada nije takvom doživljavala, nego je samo i jedino predsjednica Republike Hrvatske. 'Ništa više i ništa manje od toga', poručila je. 

Potom je navela da je njezina prva dužnost štititi državne interese Republike Hrvatske i nacionalne interese hrvatskog naroda i svih hrvatskih građana. No, nastavila je, ima dužnost i graditi mir i odnose suradnje i prijateljstva sa svim državama, prije svega susjednima, a nema zemlje s kojom je to Hrvatskoj potrebnije od Bosne i Hercegovine.

'Možda nema država u svijetu koje su upućenije jedne na drugu; povijesno, gospodarski, prometno, kulturno, kao naše dvije države. Osim toga, Bosna i Hercegovina država je i domovina i hrvatskog naroda. Moja briga o njegovoj dobrobiti, na koju sam obvezana i svojom dužnošću i svojim osjećajima, ali i slovom Washingtonskog i Daytonskog sporazuma, dio je želje za dobrobiti svih naroda i građana Bosne i Hercegovine, bez obzira na vjeru i naciju. Želim da Bosna i Hercegovina ostvari sve svoje razvojne potencijale i tome sam, kao predsjednica vama najbliže države i članice Europske unije, spremna pružiti svu daljnju moguću potporu. Bosna i Hercegovina nije imala, nema i neće imati većeg zagovornika svoga europskog puta od Republike Hrvatske', poručila je hrvatska predsjednica.

Obilježavanje 22. godišnjice genocida u Srebrenici u Hrvatskom saboru
  • Obilježavanje 22. godišnjice genocida u Srebrenici u Hrvatskom saboru
  • Mevludi Arslani, Aziz Alili
  • Obilježavanje 22. godišnjice genocida u Srebrenici u Hrvatskom saboru
  • Obilježavanje 22. godišnjice genocida u Srebrenici u Hrvatskom saboru
  • Ismet Kurtović
    +2
Obilježavanje 22. godišnjice genocida u Srebrenici u Hrvatskom saboru Izvor: Pixsell / Autor: Goran Stanzl

Naglasila je svoje iskreno poštovanje prema islamu, a iznimno cijeni i doprinos hrvatskih državljana islamske vjere u Domovinskom ratu.

'Želim podsjetiti da je upravo zahvaljujući ishodu toga rata spriječeno moguće ponavljanje sličnog stradanja u Bihaću. Stoga ako sam upozoravala na opasnosti od ekstremizma koji jest ili bi mogao biti nadahnut iskrivljenim tumačenjima vjere koju doživljavam kao vjeru mira i ljubavi prema bližnjemu, nikada nisam spominjala islam, Bošnjake ili Bosnu i Hercegovinu kao one koji bi mogli biti njegovim izvorima ili poticateljima. Stoga ne smatram da su moje riječi mogle potaknuti niti su potaknule bilo kakav i bilo koji incident koji se mogao dogoditi u odnosu na pripadnike islamske vjere. Svaki iskaz netrpeljivosti ili čin iz mržnje prema bilo komu, od koga god dolazio, osuđujem', naglasila je Kolinda Grabar Kitarović.

Panorama Srebrenice
  • Genocid u Srebrenici
  • Vojska bosanskih Srba je temeljito opljačkala, spalila i uništila imovinu Bošnjaka na području Srebrenice.
  • U Srebrenici je ubijeno preko 8000 bošnjačkim muškaraca i dječaka.
  • Genocid u Srebrenici
  • Radovan Karadžić, politički vođa bosanskih Srba tijekom rata, jedan je od glavnih arhitekata genocida u Srebrenici
    +15
Genocid u Srebrenici Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Dodala je da je iz svega ovoga posve jasno da Bosnu i Hercegovinu i njezine građane ne doživljava kao prijetnju Hrvatskoj.

'Stoga mi je potpuno neprihvatljivo da se moje političko djelovanje na bilo koji način uspoređuje s 'takvim izjavama koje su dolazile iz Srbije (...) u periodu (...) koji je prethodio agresiji na BiH'. No uvjerena sam da dijelite moje mišljenje da je međunarodni terorizam i bilo koji ekstremizam najveća prijetnja miru u svijetu i zajedničkim civilizacijskim vrijednostima te nam je zajednička dužnost sprečavati sve ono što našu bliskost može umanjiti ili narušiti', zaključila je hrvatska predsjednica u otvorenom pismu majkama Srebrenice.