INVESTICIJE SE TRAŽE

Premijer u Japanu - koje koristi od toga?

17.06.2015 u 14:00

Bionic
Reading

Premijer Zoran Milanović na službenom putu – opet. Ovaj put odredište je Japan, cilj - jačanje gospodarske suradnje i japanskih ulaganja u Hrvatsku. Među predstavnicima 30-ak japanskih kompanija s kojima bi se Milanović trebao sastati, nalazi se i Marubeni - Vladin strateški partner za Plomin C, a inače kompanija koja je priznala mito i korupciju te za to platila milijunske kazne

Dok čekamo odgovore Banskih dvora oko sastava i troškova delegacije koja boravi u zemlji izlazećeg sunca, na internetskim stranicama Vlade istaknuto je da je riječ o prvom službenom posjetu nekog hrvatskog premijera toj zemlji te se navode riječi glasnogovornika Vlade Nikole Jelića: 'Razgovor s japanskim premijerom Shinzom Abeom bit će usmjeren prvenstveno na mogućnost povećanja gospodarske suradnje i robne razmjene te na privlačenje japanskih investitora u Hrvatsku. Planirana investicija tvrtke Marubeni u hrvatski elektroenergetski sustav značajno je povećala interes japanskih multinacionalnih kompanija za Hrvatsku u kojoj vide brojne komparativne prednosti. Za investiranje u Hrvatsku interes su pokazale kompanije iz područja automobilske, kemijske, brodograđevne i elektronske industrije, kao i tvrtke koje se bave prometom, medicinom i osiguranjem. Vodeći menadžeri tih kompanija sudjelovat će i na sastanku s premijerom Milanovićem'.

Abe: Hrvatska je važan partner za Japan

Milanović se jutros sastao s predsjednikom Japansko-hrvatske parlamentarne grupe prijateljstva Sadakazuom Tanigakijem te je posjetio i Nj.C.V. krunskog princa Japana Naruhita, a potom se odao razgovoru s premijerom Abeom. 'Hrvatska je za Japan važan partner s kojim dijelimo osnovne vrijednosti kao što su sloboda, demokracija, ljudska prava i vladavina prava', istaknuo je Abe nakon sastanka rekavši da je s Milanovićem, osim o produbljivanju bilateralnih odnosa, razgovarao i o važnosti suradnje Japana i Europske unije te suradnji u postizanju mira, stabilnosti i prosperiteta u svijetu.

Milanović je istaknuo kako Hrvatska očekuje da ulaganje u energetski sektor, bude prekretnica što se japanskih ulagača tiče: 'Hrvatska je mjesto velikih mogućnosti, mala, ali stabilna zemlja, dobro regulirana, dobro održavana, u kojoj se strani investitori mogu osjećati sigurnima, zaštićenima i cijenjenima. S velikim zadovoljstvom pratimo porast broja gostiju iz Japana u Hrvatskoj. Otvoreni smo japanskim ulaganjima u područjima u kojima je Japan globalno uspješan, na primjer, u avioindustriji između ostalih, u čemu bismo mogli postati dobar dobavljač japanskim tvrtkama koje su u vrhu svjetske tehnologije. To je vid dugoročne suradnje i procesa koji bismo voljeli ostvariti'.

'Japan je i dalje jedan od motora svjetske ekonomije i rasta, japansko se gospodarstvo ponovno potvrdilo kao inventivno i spretno gospodarstvo pod vodstvom premijera Abea koji lomi određene stereotipe o Japanu, japanskim običajima i zapadnjačkim interesima. Japan je u poziciji da vodi i doprinosi najboljim procesima u svijetu, ne samo u tehnologiji ,nego i u politici i moj je posjet priznanje tome vodstvu', zaključio je Milanović, kojega sutra čekaju sastanci s čelnicima Japanske gospodarske federacije te vodećim japanskim investitorima, a na sastanku u Japanskoj gospodarskoj federaciji bit će predsjednici i članovi uprava 30-ak japanskih kompanija, među kojima su Toshiba, Nissan, Mazda, Mitsubishi, Hitachi, Shimazu, Nippon Steel & Sumitomo Metal, Japan Airlines, Japan Tobacco i Marubeni.

Podsjetnik na koruptivne poslovne prakse

Kad je riječ o Marubeniju, valja podsjetiti na analizu austrijskog dnevnika Die Presse o energetici u Hrvatskoj u kojoj taj list upozorava na koruptivnu poslovnu praksu ove japanske korporacije, inače, budućeg strateškog partnera hrvatske Vlade na projektu Plomin C, a o kojoj se može se čitati i na službenim stranicama američkog FBI-ja. Naime, Marubeni je u proljeće 2014. priznao krivnju i pristao platiti kaznu 'tešku' 88 milijuna dolara zbog optužbi američkog Ministarstva pravosuđa za potkupljivanje političara u Indoneziji kako bi dobio energetski projekt vrijedan 118 milijuna dolara.

S obzirom na to da je i Marubenijev suradnik – firma kćerka francuskog energetskog diva Alstom iz Connecticuta, a što je pokazalo i istraživanje mreže CEE Bankwatch, poznat po koruptivnom djelovanju, mnogi su se već pitali zar Hrvatska nema dovoljno vlastitih 'investicija u korupciju'?

Baš kao što se pitaju i koje su to šire koristi od putovanja premijera Milanovića? Čile, Australija i Novi Zeland, Brazil, turneja po SAD-u … a to je tek zvučniji dio premijerovih putešestvija na kojima ga prati šaroliko društvo (uglavnom) na račun hrvatskih građana koji to plaćaju u milijunskim iznosima. Možda nije put oko svijeta za 80 dana i nije još (zasad) stigao na svaki kontinent – za Afriku se (možda) još nije našao povod, no što se (ne) mora, nije teško ili kako je to onomad prije puta u Australiju kazao sam Milanović: 'Bit će to naporan put, ali netko to mora napraviti.'