Ministar zdravstva Darko Milinović u Dnevniku HTV-a kazao je kako je svinjska gripa uzela i treću žrtvu. Riječ je o 62-godišnjem muškarcu koji je preminuo u bolnici 'Sestre Milosrdnice' u Zagrebu. Preminuli je muškarac bolovao od dijabetesa
Od gripe tipa H1N1 do sada je preminuo 61-godišnji Splićanin i njegova trogodišnja sugrađanka koja je bolovala i od leukemije.
KORISNI SAVJETI
Stožer za zdravstvo Grada Zagreba izdalo je naputke što činiti u slučaju pandemijske gripe H1N1, koja se može prepoznati po povišenoj tjelesnoj temperaturu, glavobolji, umoru, bolovima u mišićima, kašlju, grlobolji, curenju iz nosa ili neprohodnosti nosa uz moguće bolove u trbuhu, mučninu, povraćanje i proljev.Ministar Milinović ustvrdio je pak za vijesti RTL-a da se on od svoga sna nije zarazio jer je bio u sauni.
U slučaju gripe potrebno je javiti se svom liječniku obiteljske medicine koji će oboljelog, ocijeni li potrebnom, pozvati na pregled u ambulantu gdje će, također prema potrebi moći dobiti i antivirusni lijek. Pritom će u bolnicu uputiti samo najteže slučajeve oboljenja i bolesnike kod kojih je došlo do komplikacija.
Preporučuje se pridržavanje liječničkih savjeta, uzimanje dovoljno tekućine i lako probavljivu hranu te snižavati povišenu tjelesnu temperaturu. Letak sa preporukama Zagrepčani će moći dobiti u liječničkim čekaonicama i u ljekarnama Gradskih ljekarni Zagreb.
'Ako je potrebno uzmite lijek protiv bolova, ne zanemarite svoju redovitu terapiju ako ste kronični bolesnik, a poseban oprez potreban je kod oboljele djece, trudnica i teških kroničnih bolesnika', stoji u preporukama zagrebačkog Stožera za zdravstvo u slučaju pandemijske gripe.
Podsjeća se da je gripa virusna infekcija dišnih organa koja se lako širi, a najčešće se prenosi kapljicama nastalim prilikom kihanja i kašljanja. Virus gripe može se prenijeti ako se kontaminiranim rukama dodiruju sluznice usta, nosa i oka.
Kako bi se spriječila infekcija virusom gripe preporučuje se izbjegavanje zatvorenih prostora gdje boravi mnogo ljudi, odnosno svaki nepotreban kontakt s većim brojem ljudi i osobama koje imaju simptome respiratorne bolesti. Treba redovito prozračivati prostorije, prati ruke vodom i sapunom ili koristiti alkoholni dezinficijens za ruke.
Cijepljenje protiv ovogodišnje pandemijske gripe u nas se očekuje tijekom prosinca, a prije toga u studenome provodi se cijepljenje protiv sezonske gripe koje se preporuča za sve kronične bolesnike (srčane, plućne, jetrene, bubrežne bolesnike i dijabetičare), za osobe starije od 65 godina i osobe koje njeguju teške kronične bolesnike.
MILINOVIĆ:IMA DOVOLJNO LIJEKOVA
Komentirajući izjave nekih liječnika da antivirusni lijekovi još nisu stigli u njihove ordinacije ministar je kazao da je od jučer 'na terenu' 100 tisuća doza lijekova, što je dovoljno s obzirom na oko 2.500 oboljelih.
'Možda negdje postoje tehnički problemi pa lijekovi nisu došli do ordinacija, ali to ćemo ovih dana popraviti', kazao je Milinović. Dodao je da su u pričuvi i 33 respiratora koji se u slučaju nužde mogu priključili u bilo kojoj bolnici.
Ministar Milinović je ocijenio da u Hrvatskoj nije potrebno proglašavati epidemiju, jer je kao i Svjetska zdravstvena organizacija, proglasila šesti stupanj pandemije. 'No to ne znači da epidemije nije tu', ustvrdio je Milinović.
Kazao je i da se telefonom ispričao roditeljima preminule djevojčice iz Splita, koji su iz ministrove izjave u medijima doznali da je njihova kćer preminula kao druga žrtva 'nove gripe' u Hrvatskoj.