Da će odvoz otpada u Zagrebu poskupjeti, zna se otkad je Možemo! preuzeo upravljanje gradom, ali sve do danas nije bilo poznato kakav će biti novi cjenik
Prema odluci koja je puštena u javno savjetovanje, a koja bi na snagu, nakon što je Skupština izglasa u veljači, trebala stupiti prvog dana srpnja, građani će plaćati fiksno 45 kuna, a tvrtke 90 kuna. U varijabilnom dijelu iznos će ovisiti o tome koliko će tko potrošiti vrećica od 20 ili 40 litara. Novost je to da će ih građani morati kupiti po cijeni od četiri i osam kuna. Drugim riječima, ako trošite jednu vrećicu od 20 litara tjedno, vaš mjesečni račun trebao bi iznositi 61 kunu.
Iako je, kako je prenijela Hina, na konferenciji za medije Tomislava Tomaševića, gradonačelnika Zagreba, rečeno da će vrećice za plastični i biootpad i dalje biti besplatne, u odluci se spominju tek one desetmetarske za biootpad.
I dok oni koji žive u kućama imaju čistu situaciju, problem bi mogle imati višestambene zgrade, posebno one koje nemaju smetlarnike, nego im se kontejneri nalaze na ulici.
Odluka predviđa kazne od 500 kuna za kućanstva, odnosno do 1000 za tvrtke, za sve one koji budu nepropisno odlagali otpad, a ako se ne bude moglo utvrditi tko je, recimo, ubacio stolac u kontejner za miješani otpad ili bude koristio nepropisnu vrećicu, kaznu će platiti svi koji koriste kontejner. Može se očekivati da će se ovakve situacije moći izbjeći zaključavanjem smetlarnika i postavljanjem kamera u njih, ali otvara se pitanje kako će se ta situacija riješiti tamo gdje kontejneri stoje na ulici.
Odluka puštena u savjetovanje na to ne daje odgovor. Štoviše, iz nje se dade iščitati da bi u konačnici takve zgrade mogle imati dodatne troškove.
Naime, ako se kontejneri koje koriste suvlasnici zgrade nalaze na površini koja nije unutar katastarske čestice njihove nekretnine, omogućit će im se da se oni postave na površinu u gradskom vlasništvu, što će morati posebno platiti. Koliko? To će Grad odrediti pravilnikom.
Kako će se zaštititi takvi spremnici da u njih ne ubacuje tko što hoće, odluka također ne daje odgovor, pa se može očekivati da će rješenje morati iznaći stanari zgrade/ulaza koji ih koriste. Lanac i katanac? Čipovi? Kako će to izgledati u neboderu od 15-20 katova sa stotinjak stanova i nekoliko stotina stanara?
Model je, kako je rečeno, švicarski, jedino je pitanje može li Zagreb biti Švicarska.