SUD PONIŠTIO SRAMOTAN OTKAZ

Prodavačica pojela dva lista pršuta pa zaradila otkaz

28.12.2015 u 11:26

Bionic
Reading

Iako je priznala svoj 'zločin', Općinski sud u Zadru odlučio je Suzani Š. dati određenu zadovoljštinu. Naime, ta je zaposlenica Interspara tijekom radnog vremena pojela sendvič s pršutom koji nije platila zbog čega je zaradila izvanredni otkaz. Međutim, Sud je nakon što su tijekom pomalo čudne sudske rasprave rasvijetljene okolnosti njezina čina Suzanu Š. vratio na posao, javlja portal ezadar.hr

Odluka Suda je zasad još prvostupanjska, no Intersparovu radnicu (prodavačicu), kojoj je otkaz izrekao 29. rujna, mora vratiti na posao uz isplatu zaostalih plaća od otkaza, odlučio je sudac Tomislav Šimić u presudi objavljenoj na Badnjak i ta je mjera na snazi do pravomoćnosti sudske odluke, javlja portal ezadar.hr

Izvanredni otkaz Suzana Š. je zaradila jer je sredinom rujna usred smjene pojela dva lista pršuta u kruhu, što je i priznala na Sudu objasnivši da je cijeli taj dan imala puno posla jer je došla nova roba te je prekrcavala robu s paleta i istodobno posluživala mušterije. Pred kraj smjene joj je došlo loše jer do tada nije ništa jela pa je uzela dva lista pršuta, stavila u kruh i pojela.

Desetak dana kasnije Interspar joj je uručio izvanredni otkaz u kojem je kao razlog najteže kazne navedeno da je radnica pojela sendvič s pršutom koji prethodno nije platila te da je tim njezinim postupanjem dovedeno u pitanje zdravlje kupaca koji kupuju hranu jer da je radnica uzimala pršut golim rukama.

Međutim, u pomalo čudnoj sudskoj raspravi iz uprave Interspara su u nekoliko navrata mijenjali iskaze o razlozima zašto su Suzani Š. uručili izvanredni otkaz, odnosno tvrdili da je ona na radnom mjestu 'jela salame' ne navodeći koliko je to salama pojela iako su u odluci o otkazu navodili da se radilo o pršutu. S druge strane, premda je bio sastavni dio sendviča, nisu dokazivali da je i kruh neplaćen.

U dokaznom postupku je čak pregledan i video kako bi se dokazalo da je jela salamu, no Interspar pritom nije tražio da se dokaže kako je prstima dirala hranu, a nije dokazano ni da je dirala druge komade osim onih koje je pojela. Također, činjenicu da je Suzana Š. već 10 godina zaposlenica Interšpara, Uprava te trgovačke tvrtke uopće nije uvažila pri odmjeravanju kazne.

No, Sud je utvrdio da zlodjelo koje joj je pripisano uopće nije osobito teška povreda obveze iz radnog odnosa kako je navedeno u Zakonu o radu te naložio da Interspar mora Suzanu Š. odmah vratiti na posao, isplatiti 'izgubljenu zaradu-plaću u bruto iznosu 5.777,39 kuna od 6. listopada 2015. kao dana nezakonitog prestanka radnog odnosa pa do vraćanja tužiteljice na rad, sve s pripadajućim zateznim kamatama od dospijeća svake pojedine neisplaćene plaće 15. u tekućem mjesecu za prethodni mjesec pa do isplate, po stopi 8,14 posto' te platiti sudske troškove od 5.000 kuna.