Nakon prosvjeda 'Jedan od pet milijuna' u organizaciji oporbenog Saveza za Srbiju (SzS), došlo je do incidenta ispred i u zgradi Radio-televizije Srbije. Prosvjednici su blokirali ulaz u zgradu RTS, a dio njih ušao je u prostorije javnog servisa. Oko sat i pol vremena trajala je opsada zgrade RTS-a, dok u zgradu nije ušla policija i počela privoditi prosvjednike, koji su nakon tridesetak minuta naguravanja s policijom izbačeni iz zgrade. Oporbeni vođe i pristaše najavili su novo okupljanje za nedjelju, ispred zgrade Predsjedništva Srbije, gdje će Aleksandar Vučić upravo tada održati izvanrednu konferenciju za medije
Nakon inzistiranja oporbe da im se obrati netko od vodećih ljudi Radio televizije Srbije, Dragan Bujošević, ravnatelj RTS-a, rekao je u programu televizije kako događaji u subotu navečer predstavljaju nezapamćeni pokušaj pritiska na javni servis, i kako očekuje da će se time pozabaviti svjetska medijska udruženja.
Na to je Boško Obradović (Dveri) koji se na ovom prosvjedu nametnuo kao vođa oporbe, rekao kako je 'sada postalo jasno da je Bujošević produžena ruka Aleksandra Vučića i njegove diktature'. Pozvao je stoga prosvjednike da se raziđu, te da se ponovno okupe sutra u 5 do 12 pred zgradom Predsjedništva Srbije, gdje je Vučić najavio izvanrednu konferenciju za novinare. Ako im ne dopuste da se tamo izravno suoče s Vučićem, prosvjednici će ponovno doći pred RTS.
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović ranije je pozvao građane ispred RTS da se mirno raziđu, a lidere SZS da, kako je rekao, odmah prekinu sa nasiljem i prijetnjama novinarima. 'Prekršajno i kazneno će odgovarati svaki čovjek koji je činio nasilje', rekao je Stefanović na izvanrednoj konferenciji za novinare.
'Izgleda da je skup od 1400 ljudi, a kojih je sve manje i manje, pokazao nervozu, da je SzS pokazao nervozu i on se prelio u jednu stvar za koju smo molili da se ne desi - u nasilje, rekao je Stefanović na vanrednoj konferenciji za novinare. Prosvjednici su ispred zgrade skandirali: 'Uhapsite Vučića', 'Ustaše', 'Ostavke' te 'Sram vas bilo'. Prosvjednici metalnim ogradama pokušavaju blokirati izlaz iz zgrade.
Nisu sva uhićenja završila mirno. Dragan Đilas, predsjednik Demokratske stranke i jedan od lidera opozicije dobio je nekoliko udaraca od policije, a incident je zabilježen u videu. Nakon što je izbačen iz televizije, Đilas je rekao kako je jedini zahtjev prosvjednika da se obrate preko javnog servisa, što im nitko u tri mjeseca prosvjeda nije omogućio.
Novinarka Prve TV Tatjana Vojtehovska objavila je i video snimku iz zgrade RTS-a na kojoj se vidi kako policija tuče građane u zgradi televizije. U zgradu RTS ušlo je i nekoliko novinara te reporteri regionalne TV N1 tako da je veći dio događanja u RTS, praktički bio u izravnom prijenosu.
Pri ulasku u zgradu RTS-a, kako se doznaje, bilo je polomljeno staklo na ulaznim vratima, ali u međuvremenu ozbiljnijih incidenata nije bilo. U zgradi su policija i žandarmerija. Oporbeni čelnici su pozvali Beograđane da dođu pred zgradu RTS-a.
"Tražimo da se omogući sloboda medija, da se čuje drugačije mišljenje. Tri mjeseca nas ignoriraju, ne možemo to dopustiti. Tražimo uključenje u program RTS uživo", rekao je Obradović, apelirajući da nitko od prosvjednika ne bude nasilan. "Nemojte da se desi ništa ružno... Mi smo ti da večeras zaštitimo zakon. RTS je naša kuća", rekao je Obradović.
Obradović je rekao da je svojim očima u telefonu novinara Zorana Stanojevića pročitao poruku ravnatelja RTS-a Dragana Bujoševića u kojoj je navodno pisalo: 'Nemoj ništa dozvoliti, u 21h će ih policija izbaciti iz zgrade, boli me uho za njih'. Zato i tražimo njegovu ostavku, dodao je.
'Ako krene intervencija, neka se zna da sam ja to najavio i da je Bujošević to dogovorio s Vučićem', poručio je Obradović. Pozvao je građane da se okupe pred RTS-om. 'Večeras ćemo osloboditi RTS', poručio je.
Zgrada RTS bila je zapaljena u listopadu 2000., tijekom masovnih prosvjeda kojima je srušen s vlasti Slobodan Milošević. Prvi prosvjedni mimohod održan je u studenom i nazvan „Stop krvavim košuljama“ zbog napada na jednog od osnivača oporbenog Saveza za Srbiju, predsjednika Ljevice Srbije Borka Stefanovića.
Od 8. prosinca prosvjedi se organiziraju svake subote u Beogradu, a u međuvremenu su se proširili diljem Srbije.Sudionici i organizatori kažu da je ime prosvjedima „1 od 5 milijuna“, nehotice, dao osobno predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nakon poruke poslije prvog prosvjednog mimohoda da "na ulice može izaći i pet milijuna ljudi, ali neće dobiti ništa osim - izbora".
Osim primarnog zahtjeva da predsjednik Vučić i SNS odu s vlasti, traže se preduvjeti za fer i poštene demokratske izbore – počevši od slobode medija. Prosvjednici traže i profesionalno izvještavanje Radio-televizije Srbije i smjene čelnika te kuće, a zahtjevi su u međuvremenu dopunjeni inzistiranjem na smjeni ministra policije Nebojše Stefanovića i zdravstva Zlatibora Lončara.