dan oslobođenja splita

Puljak nakon presude: Splićani imaju pravo odlučivati što će pisati na njihovim ulicama

12.02.2025 u 20:20

Bionic
Reading

Ivica Puljak, gradonačelnik Splita, komentirao je na Facebooku nepravomoćnu presudu Trgovačkog suda u Splitu prema kojoj Grad Split u roku od 15 dana mora ukloniti datum oslobođenja Splita u Drugom svjetskom ratu sa štandarca na Pjaci na koji su uklesani važni datumi u povijesti grada.

'Trgovački sud u Splitu odlučio je da Grad Split u roku od 15 dana mora ukloniti datum oslobođenja Splita u Drugom svjetskom ratu sa štandarca na Pjaci na koji su uklesani važni datumi u povijesti grada.

Za nas je pripojenje Splita i Dalmacije Hrvatskoj izuzetno važan događaj u povijesti grada. Oslobođenje od fašista koji i dan danas svojataju Split i Dalmaciju je za nas važno jer je to uvjet opstanka svih nas ovdje gdje živimo od pamtivijeka.

Zato će Grad Split uskoro predstaviti rješenje po kojem ćemo poštivati odluku Suda jer poštujemo odluke hrvatskih sudova bezuvjetno, ali da svi datumi ostanu upisani na štandarcu, uključujući i datum oslobođenja Splita od fašista.

Splićani imaju pravo odlučivati što će pisati na njihovim ulicama', napisao je Puljak u postu na Facebooku.

Tportal sada neslužbeno doznaje da da Grad Split razmatra opciju micanja kompletnog štandarca i postavljenjem novog.

Podsjetimo, kako smo već pisali sud je presudio da je Grad Split naknadnim uklesavanjem postolja, poznatog kao 'štandarac, povrijedio autorska prava akademskog kipara Kuzme Kovačića.

On se lani usprotivio takvoj intervenciji, a kada je ona ipak učinjena, pokrenuo je sudski postupak.

Na štandarcu postavljenom koncem devedesetih godina upisani su važni datumi iz gradske povijesti: gradnja Dioklecijanove palače u trećem stoljeću, doseljavanje iz obližnje Salone oko 640. godine, usvajanje prvog gradskog statuta 1240. godine, pobjeda narodnjaka na izborima 1882. godine te proglašenje samostalnosti Hrvatske 1991. godine. Udruge antifašista godinama su zahtijevale da se ondje dopiše i datum oslobođenja u Drugom svjetskom ratu, a vlast Ivice Puljka uslišila im je želju i nakon odluke Gradskog vijeća dopisala: 26. 10. 1944., dan oslobođenja Splita od fašizma.

U presudi je odlučeno i da Kovačiću pripada naknada za povredu moralnih autorskih prava u iznosu od 6 tisuća eura, te da Grad treba platiti sudske troškove u iznosu od 969,68 eura i objaviti presudu u dnevnim novinama. Ostavljena je mogućnost žalbe na presudu, no Trgovački sud donio je privremenu mjeru po kojoj se bez obzira na to dodatni natpis na postolju mora ukloniti u roku od 15 dana, odnosno postolje se mora vratiti u prvobitno stanje.