Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da u suvremenoj Europi nema političara koji su sposobni braniti vlastito mišljenje. To je rekao u intervjuu za dopisnika TV kanala Rossiya, Pavla Zarubina, koji je objavio još jedan fragment razgovora
Između ostalog, Putin je istaknuo kako suvremeno njemačko društvo više nema nikakve veze s nacizmom, osim povijesnog sjećanja na Hitlerovo doba te da Njemačkoj ne bi trebalo uskratiti prava zbog događaja koji su se dogodili prije mnogo godina, prenosi Radio Sloboda.
Američki milijarder Elon Musk nedavno je upotrijebio sličnu retoriku tijekom govora putem videolinka na izbornom skupu krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD). Musk je pozvao okupljene da se bore "za sjajnu budućnost Njemačke" i poručio da "ne bi trebali osjećati odgovornost za pogreške svojih roditelja ili čak pradjedova" te da se "ne trebaju previše baviti povijesnom krivnjom".
Njemački kancelar Olaf Scholz nazvao je Muskovu potporu AfD-u "apsolutno neprihvatljivom". U većim njemačkim gradovima održani su prosvjedi protiv desničarskih populista.
'EU političari izvršavaju naredbe Washingtona'
Putin je naglasio da u europskoj politici danas ne postoje pojedinci sposobni braniti vlastita uvjerenja i viziju svijeta. Kao primjere takvih ličnosti naveo je Charlesa de Gaullea, Francoisa Mitterranda, Willyja Brandta, Helmuta Kohla i bivšeg njemačkog kancelara Gerharda Schroedera, poznatog po svojim proruskim stavovima.
Putin je dodao kako političari EU "izvršavaju svaku naredbu iz Washingtona", te predvidio da će s dolaskom novog američkog predsjednika Donalda Trumpa, poznatog po oštrom karakteru, političari EU uskoro "kleknuti pred gospodara i poslušno mahati repovima".
Govoreći o memorijalnoj ceremoniji održanoj 27. siječnja, povodom 80. obljetnice oslobađanja jednog od najpoznatijih nacističkih logora smrti, Auschwitza (poljski naziv Oświęcim), Putin je oštro kritizirao "sramotnu" odluku organizatora da na događaj ne pozovu rusko izaslanstvo. Prema njegovim riječima, bilo bi logično pozvati barem sovjetske vojnike koji su oslobodili logor ili njihove potomke.
'Ukrajinski dužnosnici plješću nacistima'
Putin je izrazio nezadovoljstvo zbog prisutnosti ukrajinskog izaslanstva na ceremoniji, navodeći da ukrajinski dužnosnici, prema njegovom mišljenju, "plješću nacistima" i veličaju Stepana Banderu, kojeg je opisao kao "osobu izravno odgovornu za holokaust i masovno istrebljenje Židova, Rusa i Poljaka".
Kad je govorio o "pljesku nacistima", Putin se vjerojatno referirao na incident tijekom posjeta ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog kanadskom parlamentu u rujnu 2023. Tada je ukrajinsko izaslanstvo pozdravilo 98-godišnjeg Yaroslava Hunka, predstavljenog kao "heroj Drugog svjetskog rata koji se borio za neovisnost Ukrajine", a koji živi u Kanadi. U parlamentu je dočekan pljeskom.
Kasnije je otkriveno da je Hunka bio pripadnik 14. dobrovoljačke pješačke divizije SS-a, koja je bila dio nacističkih snaga. Nakon otkrivanja te činjenice, kanadski premijer Justin Trudeau uputio je službenu ispriku Volodimiru Zelenskom, predsjednik parlamenta podnio je ostavku, a rusko Ministarstvo unutarnjih poslova stavilo je Hunka na tjeralicu zbog optužbi za genocid.
Većina zemalja EU pruža podršku Ukrajini u ratu protiv Rusije i osuđuje Moskvu zbog njezine agresije. Europska unija uvela je Rusiji nekoliko paketa strogih sankcija, a većina europskih političara prekinula je kontakte s Kremljom.