ANALIZA INES SABALIĆ

Putin je smekšao pola Europe, najveća prepreka mu je Angela Merkel

02.08.2016 u 06:55

Bionic
Reading

Ne znam dovoljno konkretno gdje je točno zabijen ruski utjecaj u Hrvatskoj, jer je teško potvrditi informacije iz različitih političkih kampova. Svi to tvrde o svima. Ali slušajući taj info, stječe se dojam da Rusi kod nas rade na specifičan, mekani način, ne toliko različiti od onog kako inače rade u Europi. Ne gledaju tako strogo koja je politička stranka u pitanju nego se ponašaju kao djeca koja hrane sve golubove na gradskom trgu, ne izdvajajući nikog posebno, ili kao bakica koja će svakoj kokici u dvorištu dati zrnevlje. Što znaju kokice, prišle su, vidjele su zrno, nisu znale reći ne i zobaju

Sad je baš vrijeme kad je međunarodna kontrola poroznija i kad je takvo ponašanje moguće. Prije dvije godine, samo su se nedovoljno dobro informirani o mogućim kaznama, ili jako drski upuštali u igru s Rusima. Sad im se to financijski isplatilo, a politički, u ovom kaosu koji je sad snašao Europu, s Brexitom i s nestabilnom Turskom, neće posebno ni fasovati.

Vladimir Putin sada nastoji ispitati do koje mjere može olakšati sankcije koje je Europska unija uvela prema Moskvi nakon aneksije Krima. To je prvi i neposredan cilj i ima vremena sve do američkih izbora.

To je i hitan cilj, jer cijena sirove nafte je i dalje niska, i velika većina analitičara predviđa da će tako i ostati, a to je loše za rusku ekonomiju. Zabrinuti su i zato i djeluju.

Put u Sloveniju značio je da ruski predsjednik i usred sankcija, može biti lijepo i prijateljski primljen u jednoj pristojnoj, neproblematičnoj europskoj zemlji. Zauzvrat, slovenskim gospodarstvenicima nešto će se otvoriti u Rusiji, u sektorima, rupama koje nisu pokrivene sankcijama. Moskva posvuda šalje istu takvu poruku, od Francuske, gdje igra na Sarkozyja, preko Nizozemske, iako je u malezijskom avionu srušenom nad Ukrajinom bilo najviše nizozemskih putnika. Na primjer, Nicolas Sarkozy prošli se mjesec sastao s Putinom i zagovara mekši odnos Europe prema Moskvi, po Ruse blažu procjenu ruske intervencije u Ukrajini. Članovi Sarkozyjeve stranke nedavno su bili u delegaciji u posjeti okupiranom Krimu i ljubili spomenik ruskom vojniku, 'osloboditelju Krima'

Putin predložio Erdoganu 'da okrenu novu stranicu'

Ako Sarkozy dobije naredne francuske izbore, Putin se može pozvati na to da mu je francuski predsjednik na neki način legitimizirao aneksiju Krima.

Nakon neuspjelog puča u Turskoj, Putin je predložio Erdoganu 'da okrenu novu stranicu'. Naime, pozitivna politika Moskve prema Bašaru al Asadu, kojeg Erdogan mrzi, gurnula je Istanbul ponovo prema NATO-u i Americi. Nakon što su Turci srušili ruski avion, odnosi su im bili ledeni. Ali nakon puča, na inicijativu iz Moskve, Erdogan i Putin sklopili su novi taktički savez. Kako bi svima potvrdili da se igra mijenja, Erdogan je pozvan u Rusiju 9. kolovoza.

Obojica nastoje omekšati Njemačku. Erdogan je kancelarki Angeli Merkel pod nosom digao desetine tisuća svoje vojske sa zastavama i time joj poručio da će to raditi kad se sjeti. Istodobno, ona zna da mu podršku daje Vladimir Putin, a jedva obuzdava njemačke trgovce i industrijalce koje boli briga za Krim i načela i žele obnoviti trgovinu s Rusijom. Ali - sve je to ovaj tren. Slika se strahovito brzo mijenja, i ništa nije stalno.

Malo ima političara u Europi koji se potajno ne dive Putinu, kako je ovaj drčan, kako je frajer, kako je svima pokazao. Putinu fantastično odgovara što se priča da utječe i na kampanju Donalda Trumpa i da ga želi na vlasti u Americi. Jedina valjda koja se nije dala impresionirati je Angela Merkel, ali njena politička snaga slabi.

Ako pobijedi Clinton, gledat će se tko je bio dobar s Putinom

Osim toga, ako u Americi pobijedi Donald Trump, ionako se mijenjanju pravila igre, briše se stol i počinje otpočetka. Ako pak pobijedi klanClintona, e onda će biti malo teže, jer se nastavlja vladavina Amerike kakvu poznajemo, Amerike koja sve piše i pamti. Nakon Brexita, ako pobijedi Hilary Clinton, Amerika će biti izravnije prisutnija u Istočnoj Europi i na Balkanu, pa će se gledati i tko je bio pretjerano dobar s Putinom. 

Dakle, u Hrvatskoj, kao i u Europi, nastoje koliko mogu, nagrizaju europsko jedinstvo, nagrizaju europske vrijednosti.

Ne radi se samo o energiji i trgovini plinom i o tome da li su Rusi prisutniji u Hrvatskoj više nego ikada prije. Radi se i o tome da nakon što im je u tu svrhu oduzet Cipar, Rusi sada traže lokaciju unutar Europske unije odakle mogu obavljati svoje polulegalne poslove. Iako je ruski upliv u Hrvatskoj, koliko se priča, znatan, mi ipak nismo postali drugi Cipar. Moramo biti jako pažljivi da nam se neka takva varijanta ne dogodi, i hvala bogu, oko toga postoji vanjska kontrola.

Kad se kancelarka Merkel pobuni, iza zatvorenih vrata, na laksizam prema Rusima, onda političari, kokice koji još drže rusko zrnevlje u ustima, pitaju - kako sad, zar nismo jednaki? Kako to da vi veliki smijete, a mi mali ne smijemo? Ne smijete, odgovara im Angela Merkel, jer nas Rusi neće pojesti, a vas male hoće.

Bivša država posebno je atraktivna za ruku politiku. Rusi su aktivni na soft način, dakle preko konferencija, predavanja, stipendija, humanitarnih udruga, preko crkve, tako je barem objasnio Milo Đukanović, crnogorski predsjednik. Zanimljivo je kako velik broj Rusa u Crnoj Gori i ruskih ulaganja, nije utjecao na strateško opredjeljenje te zemlje. Veliki poraz Putina na Balkanu jest upravo pristupanje Crne Gore NATO-u.

Rusi su svakako htjeli spriječiti ulazak Crne Gore u NATO

'Nije stvar u tome koliko vojnika dobiva NATO preko Crne Gore nego je stvar u tome da je složena još jedna kockica u mozaiku. Jedna zemlja, gdje je postojala znatna opozicija NATO-u, ipak je prevedena u Savez, Rusi su svakako htjeli spriječiti Crnu Goru da uđe u NATO, a nisu u tome uspjeli', rekao nam je u razgovoru o tome vodeći britanski analitičar za Balkan Tim Judah.

Prisutnost Rusa vidi se, dakako, u Srbiji. Nije li prošlog ljeta, kad je gorjelo u Hrvatskoj, rusko-srbijanski Centar za suzbijanje kriza, konkretno šumskih poraza, ponudio jedan kanader? Nigdje ništa o tome ne piše, ne hvatajte me konkretno za riječ, ali navodno takav centar nije samo za suzbijanje šumskih požara. Sad se planira izgradnja sličnog centra, koliko čujem, u Vojvodini. Nije samo to, ali nema smisla širiti temu.

Ponovo - neće biti velikih sankcija ako u Americi pobijedi Trump, a Europa se raspadne. Ali ako se to ne dogodi, onda će oni koji su zobali morati objasniti europskim partnerima zašto i kako su to radili. Važnije, onda će doći kauboj i pitati račune zašto ste se pravili tako pametni.