Prvenstvo u vječito neutralnoj Švedskoj odigrano je u vrijeme najvećih političkih konfuzija u drugoj polovici XX. stoljeća, barem kada je Europa u pitanju. Jugoslavija, pred početak EP-a već praktički svedena samo na Srbiju i Crnu Goru, izbačena je s natjecanja zbog vojne agresije na susjede, a senzacionalni pobjednik bit će Danska koju je UEFA iznenada pozvala kao zamjenu
Danska je, naime, na nogometnom travnjaku bila eliminirana upravo od raspadajuće Jugoslavije za koju su na početku igrali svi, dakle i Hrvati poput Tomislava Ivkovića, Davora Jozića, Zorana Vulića, Roberta Jarnija, Davora Šukera, Robija Prosinečkog i Zvone Bobana. Na kraju su ostali igrači iz već spomenute dvije bivše federalne republike.
Gledajući isključivo sportskim naočalama, ova je generacija nogometaša bila možda i najbolja otkako se na ovim prostorima igra nogomet, jer je osim sjajnih Hrvata okupljala i izuzetnog srpskog veznjaka Piksija Stojkovića, najboljeg Crnogorca u povijesti Dejana Savičevića, makedonsku ikonu Darka Pančeva. Bio je tu i naj Slovenac Srećko Katanec, pa Siniša Mihajlović, Slaviša Jokanović… Sve to pod sjajnim vodstvom Ivice Osima.
Ujesen 1990. u kvalifikacije je krenula u punom sastavu i gazila sve pred sobom. Ključna utakmica za Jugoslaviju bila je treća u kojoj je, gotovo s lakoćom, pobijedila na gostovanju kasnijeg europskog prvaka Dansku s 2:0, čak je i Robert Jarni postigao pogodak glavom, što je doista bila rijetkost! Tek u svibnju 1991, kada je situacija već bila više nego napeta, 'plavi' su posustali, izgubili su skod kuće od te iste Danske. Ipak, suženi je sastav, bez Hrvata i Slovenaca, na kraju kvalifikacija sigurno ostvario plasman na završnicu, barem na terenu.
No ratni je vihor otpuhao Jugoslaviju s Eura, a sankcije su stupile na snagu kada je momčad već započela pripreme za odlazak u Švedsku. UEFA je pozvala Dansku budući da je zauzela drugo mjesto u istoj kvalifikacijskoj skupini, a njen izbornik Richard Möller-Nielsen našao se na sto muka. Dva tjedna prije početka natjecanja lovio je svoje reprezentativce po mediteranskim i inim plažama. Naravno, o ozbiljnim pripremama nije moglo biti ni govora. Nije mogao ni slutiti da je to uvod u senzacionalno osvajanje naslova europskog prvaka, što je neusporedivo veća senzacija nego što će biti grčko osvajanje istog naslova 2004. godine u Portugalu! Tim više što je i najbolji Danac Michael Laudrup bio na ratnoj nozi s izbornikom pa mu se javio samo da bi – otkazao nastup.
Istina je da ni neki drugi nisu stigli u Švedsku u idealnim okolnostima. Sovjetski savez se, na primjer, baš kao i Jugoslavija raspao za vrijeme kvalifikacija, ali su se bivši Sovjeti dogovorili da dođu zajedno pod imenom Zajednica Neovisnih Država, skraćeno ZND. A još u kvalifikacijama zapeli su Španjolska, Italija i Portugal.
Ali, drugi su bili snažni. Nijemci su prvi put došli kao jedinstvena momčad, Nizozemci su imali momčad prepunu zvijezda, isto tako i Engleska, a Francuska je kroz kvalifikacije protutnjala s osam pobjeda iz isto toliko dvoboja protiv Čehoslovaka, Španjolaca, Islanđana i Albanaca!
U prvoj se skupini čak ni nakon drugog odigranog kola nije činilo da će biti iznenađenja. Danci jesu uzeli bod Englezima, ali kada su izgubili 0:1 od domaćina Švedske izgledalo je da je svemu kraj. Francuzima je protiv Danaca bio potreban samo bod za prolaz, pa iako je Danska već u osmoj minuti povela preko Henrika Larsena, Francuska se u 60. vratila preko Jean-Pierrea Papina i tako stigla nadomak tom potrebnom bodu. Šok je stigao u 78. minuti kada je Lars Elstrup i po drugi put poslao loptu u Martinijevu mrežu, nakon čega je Peter Schmeichel čudesno 'zaključao' svoja vrata i veliki je favorit otpao, a otpisana Danska izborila polufinale. Ispali su i Englezi kojima je posao pokvario domaćin turnira.
Ako su u prvoj skupini favoriti ispali, u drugoj su i Nizozemska i Njemačka prošle do polufinala, ali i Nijemci zahvaljujući – Škotskoj! U posljednjoj utakmici reprezentacija ZND-a je pobjedom mogla do polufinala, Škoti su bili otpisani, ali Otočani su opet odigrali čudesno pošteno i do krajnjih granica u situaciji kada im rezultat praktički nije ništa značio. I (bivši) Sovjeti su valjda mislili da će protiv već eliminiranih Škota pobjeda doći sama od sebe i – dobili tri komada!
Nijemci, koji su u zadnjem kolu izgubili 1:3 od sjajnih Nizozemaca, mogli su Škotima samo reći – danke!
Sve je govorilo da će Nizozemska i Njemačka zaigrati jedna protiv druge opet u finalu, ali samo su Nijemci uspjeli doći do njega, svladavši borbenu Švedsku s 3:2, ipak lakše nego što to rezultat pokazuje (Nijemci su vodili 2:0 i 3:1).
U drugom polufinalu Nizozemska je, ruku na srce, bila bolja od Danske, ali se golom Rijkaarda u 85. minuti jedva spasila od poraza, da bi kasnije izgubila na jedanaesterce.
Danci, sada već s nevjerojatnim samopouzdanjem, u finalu su zaigrali izvanredno i s 2:1 svladali zvjezdanu Njemačku odigravši maksimalno čvrsto u obrani, stalno prijeteći brzim kontranapadima iz kojih su postigli dva pogotka i došli naslova prvaka.