HNS-OV AMANDMAN

Redakcijski statut uvjet za novce iz Fonda za pluralizam medija

15.07.2013 u 17:40

Bionic
Reading

Sabor je posljednji dan zasjedanja izmijenio i Zakon o elektroničkim medijima, a za izmjene su bila 82 zastupnika, dok ih je 26 bilo protiv. Prema izmjenama zakona, za novac iz Fonda za pluralizam medija moći će konkurirati i televizijske i radiopostaje te internetski portali, koji su neprofitabilni i imaju neprofitabilne osnivače, no svi će oni, da bi dobili novce, morati imati Statut medija

Iako matični Odbor za informiranje, informatizaciju i medije nije podržao izmjene Zakona o elektroničkim medijima, one su danas ipak izglasane većinom zastupnika. Među najvažnijim izmjena one su koje se odnose na dodjeljivanje novca iz Fonda za pluralizam medija, preko kojima će se sredstvima iz fonda poticati proizvodnja i objavljivanje audiovizualnih i radijskih programa i sadržaja nakladnika televizije i radija na lokalnoj i regionalnoj razini te televizija i radiopostaja te internetskih portala, koji su neprofitabilni i imaju neprofitabilne osnivače.

Pritom se pod neprofitne pružatelje medijskih usluga ubrajaju ustanove, vijeća i udruge nacionalnih manjina, obrazovne, zdravstvene i druge ustanove, vjerske zajednice, studentske, školske i udruge građana te druge nevladine udruge s pravnom osobnošću, kao i neprofitne zadruge posvećene zadovoljavanju informativnih, obrazovnih, znanstvenih, stručnih, umjetničkih, kulturnih, vjerskih i drugih potreba javnosti.

No na takve izmjene reagirali su Inicijativa neovisnih internetskih medija, Nacionalna udruga televizija (NUT) te Hrvatska udruga radija i novina (HURIN), koji među ostalim smatraju da se izmjenama zakona pretpostavlja da su isključivo neprofitni mediji vođeni javnim interesom.

Neovisni internetski mediji, među ostalim, smatraju da je ovakvo stajalište diskriminatorno i suprotno načelima slobodnog novinarstva te da se stvaraju pretpostavke za potpuno isključivanje neovisnih internetskih izdavača čiji su osnivači trgovačka društva, uz nezakonito favoriziranje internetskih portala osnovanih od organizacija civilnog društva koje se kategorizira kao neprofitne medije.

Iako je jedan od kriterija za novce iz Fonda da mediji budu vođeni javnim interesom, zahvaljujući amandmanu HNS-a, koji je podržala i Vlada, svi će mediji koji budu aplicirali za sredstva iz Fonda za pluralizam medija morati imati i statut.

Naime, članak 64. propisuje da se 'sredstva Fonda ne mogu dodjeljivati nakladnicima televizije i radija, neprofitnim pružateljima medijskih usluga iz članaka 19. i 79. Zakona te neprofitnim pružateljima elektroničkih publikacija kojima je Vijeće za elektroničke medije izreklo opomenu u prethodnih 12 mjeseci, onima koji su u prethodnih 12 mjeseci prekršajno kažnjeni na temelju pravomoćne sudske odluke zbog kršenja odredbi ovoga Zakona, kao ni onima koji nemaju statu medija'.

'Statut medija trebaju imati svi nakladnici medija sukladno Zakonu o medijima s obzirom na to da se njime uređuju odnosi između nakladnika, glavnog urednika i novinara te njihova međusobna prava i obveze. Propisivanjem statuta medija kao uvjeta za apliciranje na sredstva Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija potaknut će se primjena odredbe članka 26. Zakona o medijima u kontekstu financiranja programa onih nakladnika koji su navedenim samoregulativnim aktom uredili interne odnose između nakladnika, glavnog urednika i novinara. Navedenim će se ne samo poboljšati i pojačati proizvodnja programskih sadržaja od javnog interesa, već i doprinijeti ostvarivanju prava i obveza nakladnika, urednika i novinara', stoji u obrazloženju amandmana.