THE ECONOMIST

Referendum o braku dao zamah borbi protiv ćirilice

05.12.2013 u 14:48

Bionic
Reading

Ugledni britanski tjednik The Economist osvrnuo se na razbuktale političke strasti u Hrvatskoj koje su stigle s raznim referendumskim inicijativama i Joeom Šimunićem. Economist piše da se Hrvatska reklamira kao turistička destinacija s porukom 'Mediteran kakav je nekad bio' uz prikaze lijepih plaža i divnih starih gradova i spomenika, ali u brošurama se ne spominje da je konzervativna, neliberalna i čezne za jednostavnijim vremenima kada je biti gayem najbolje bilo biti u ormaru, a u najgorem slučaju zločin

Dalje navode da je 66 posto birača podržalo referendum zahvaljujući kojem će u Ustav biti ugrađena definicija da je brak zajednica muškarca i žene. Referendum je poraz premijera Zorana Milanovića koji je agitirao 'protiv'. Economist navodi da je čudno to što je inicijativa o ovom pitanju došla niotkuda jer prije kampanje nije bilo značajne debate o istospolnim brakovima u Hrvatskoj.

Florian Bieber, stručnjak za Balkan sa Sveučilišta u Grazu, ističe da je Hrvatska 'mainstream' u smislu legalizacije i pogleda na homoseksualnost među zemljama Središnje i Južne Europe, kao i bivšim komunističkim državama. Prije raspada Jugoslavije Hrvatska je uz Sloveniju bila jedina u kojoj je homoseksualnost bila dekriminalizirana. Hrvati će sada stati uz bok Srbiji čiji ustav također brak definira kao zajednicu muškarca i žene gdje crkva i nacionalističke skupine prijete nasiljem pokušajima organizacije gay parada kao i drugim liberalnim idejama.

Economist navodi da je vodeća figura inicijative koja je progurala referendum, Željka Markić, uspješna poslovna žena koja održava bliske veze s Katoličkom crkvom i krajnje desnom strankom Hrast. Zaključuju da će krajnji domet referenduma biti simboličan, jer je zakon o civilnom partnerstvu pred dovršetkom.

Posljedica referenduma jest zamah u borbi protiv uvođenja dvojezičnosti u Vukovar. Prenose riječi premijera Milanovića koji se zakleo da je referendum o braku zadnji kojim većina ograničava prava manjina. Problem ćirilice u Vukovaru pojavio se tek kada je Vlada odlučila provesti ustavni zakon o pravima manjina i tako dala priliku desnim populistima da krenu u napad.

Bieber smatra da je referendum pokazao da konzervativna socijalna platforma može okupiti znatnu podršku, ali takve kampanje polariziraju društvo i ne mogu ostvariti većinu, ali mogu dati dodatnu energiju konzervativnom spektru biračkog tijela. Referirajući se na referendum o ćirilici, naglasio je da je referendum o braku dao poticaj oporbi da zaobiđe predstavničku demokraciju i nametne konzervativne teme putem referenduma (ili prijeti njima).

Economist navodi i da Hrvatskom kruži vic 'da je brak zajednica muškarca i žene koji pišu na latinici'. Ines Sabalić, predstavnica Zagreba u Bruxellesu, kaže da njezin grad ostaje tolerantan i otvoren. Ali mnogima na sjeveru Europe riječ je o još jednom zabrinjavajućem neliberalnom znaku u najnovijoj članici Europske unije. Prošlog mjeseca nogometaš Joe Šimunić kažnjen je jer je pozdravio navijače nakon utakmice kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu pozdravom koji su koristili hrvatski nacistički kvislinzi tijekom Drugog svjetskog rata. Otad je na Facebooku više od 160 tisuća osoba podržalo njegov potez.