našli niz nepravilnosti

Revizori pročešljali donacije koje dijeli Bandić i otkrili kaos

28.12.2018 u 15:00

Bionic
Reading

Gotovo su cijelu 2018. godinu državni revizori provjeravali kako Grad Zagreb donira silne milijune. U nalazu kojeg je krajem prosinca objavio Državni ured za reviziju navode niz nepravilnosti, što niti ne čudi jer su sporne donacije koje zagrebački gradonačelnik dijeli šakom i kapom raznim udrugama i manifestacijama

Državni revizori bavili su se 2017. godinom tijekom koje je Grad Zagreb ukupno financirao 3289 programa, projekata i manifestacija i to s ukupno 280 milijuna kuna. Najviše je otišlo na sport, 72,2 posto ili 201 milijuna kuna, na kulturu i umjetnost, 33,3 milijuna kuna, dok je na socijalnu djelatnost otišlo 17,6 milijuna kuna.

No tu su i donacije iz proračunske zalihe. Riječ je o manjim iznosima koje gradonačelnik ad hoc preraspoređuje raznim udrugama za manifestacije, obljetnice i slično.

Pa su ranije tako sredstva iz proračunske zalihe dobile manifestacije 'Bile noći Hajduka' koju je organiziralo Društvo prijatelja Hajduka iz Osijeka, Maratona lađa, nogometni turnir u Gabeli, sindikalne sportske igre…Iz proračunskih zaliha financiraju se i manifestacije Sveza antifašista, Crkve, braniteljske manifestacije.

Sve to ne bi bilo sporno kada ne bi postojao Zakon o proračunu, točnije članak 56. u kojem stoji da se proračunska zaliha koristi za nepredviđene troškove poput onih nastalih uslijed elementarnih nepogoda, epidemija ili ekoloških nesreća.

Stoga su revizori poručili gradonačelniku kako sredstva proračunske zalihe nisu mogla biti korištena za ostvarivanje programskih aktivnosti udruga, jer udruge već dobivaju novac iz tekućih donacija, te su onda u njih trebali uklopiti i troškove za razne manifestacije.

  • +6
Milan Bandić sanjkao na livadi Cmrok Izvor: Pixsell / Autor: Matija Habljak

Jednokratna financijska sredstva dijele se bez kriterija

Uz to, Zagreb je u 2017. isplatio nešto više od 19 milijuna kuna preko 616 ugovora za dodjelu jednokratnih financijskih potpora udrugama. Po kojim kriterijima i s kojim programima udruge apliciraju za ove jednokratne potpore nije poznato pa stoga revizori kažu da se kriteriji moraju jasno utvrditi jer je riječ o značajnim javnim sredstvima koja su pritom u odnosu na 2016. narasla za tri milijuna kuna.

'Državni ured za reviziju predlaže za javni poziv za podnošenje prijava za dodjelu jednokratnih financijskih potpora udrugama utvrditi kriterije i način bodovanja kriterija na temelju kojih će se dodjeljivati financijska sredstva udrugama, kako bi se ujednačila postupanja na razini Grada, čime bi se omogućilo zaprimanje i odabir najkvalitetnijih projekata i aktivnosti te osigurala transparentnost dodjele financijskih sredstava udrugama', stoji u nalazu Državnog ureda za reviziju.

I opet napominju da se treba izbjegavati istim udrugama davati sredstva iz više izvora.

Tko nadzire kako udruge troše gradske donacije?

Stanje nije zadovoljavajuće ni kad se pogleda kako se nadzire način na koji udruge troše novac građana. Tijekom revizije, obavljen je uvid u Izvještaje o izvršenju programa ili projekta, odabranih na temelju uzorka.

Tu je nađen niz nepravilnosti: Pojedini računi za catering ne sadrže specifikaciju troškova, već samo ukupan iznos računa. Također, računi za catering i drugi računi sadrže hranu i alkoholna pića kao prihvatljiv trošak, iako je odredbama Pravilnika o financiranju udruga iz proračuna Grada propisano da su troškovi reprezentacije, hrane i alkoholnih pića neprihvatljiv trošak, osim u iznimnim slučajevima.

  • +6
Radni rođendan Milana Bandića Izvor: Pixsell / Autor: Marko Prpic/PIXSELL

Tu su i računi za mobilne usluge bez specifikacije troška, a ista je stvar kod troškova za gorivo gdje nije vidljivo koji je utrošak goriva po vozilu, koja je kilometraža pojedinog vozila i za što se vozilo koristilo u određenom projektu udruge.

Revizori spominju da je Grad propustio izvršiti nadzor za pojedine javne sportske programe koje financira u iznosu većem od sto tisuća kuna. 'Također, nije provedena terenska kontrola namjenskog korištenja sredstava dodijeljenih udrugama putem Sportskog saveza, odnosno Državnom uredu za reviziju nije dostavljena dokumentacija iz koje bilo vidljivo da su navedene kontrole provedene', navodi se u nalazu revizora.

Pisali izvješće tek kada su im stigli revizori

Da ne bi bilo da se baš uopće ne drži do nadzora sredstava koje grad donira, osnovana je Koordinacija Grada Zagreba za ujednačenost suradnje i postupka dodjele financijskih potpora udrugama kojoj je zadaća među ostalima i praćenje provedbe pojedinih programa za koje je grad donirao novac.

E sada, ta koordinacija mora jednom godišnje podnijeti izvješće o svojem radu gradonačelniku. Revizijom je ustanovljeno da to nisu napravili niti 2015., niti 2016. Izvješće za 2017. napravili su tek kada su im revizori pokucali na vrata u srpnju 2018.