PREKO 2000 GOSTIJU

Rezultat posjeta Ruđeru: 'Ovo mi je bio najbolji izlet'

15.06.2015 u 09:38

Bionic
Reading

Potraga na čak 18 znanstvenih postaja i 14 predavanja na IRB-u doveli su posjetitelje do one najvažnije jezgre - jezgre znanja!

Preko 2000 posjetitelja uživalo je u Danu otvorenih vrata Instituta 'Ruđer Bošković' (IRB) u nizu interaktivnih pokusa, na predavanjima i u istraživačkim potragama koje su ruđerovci smjestili u laboratorijima na livadama, pod šatorima ili u 'tajnovitim' zgradama Instituta.

'Ja bih stalno iš'o tu...' ili 'Ovo mi je bio najbolji izlet i opet bih htjela doći' - samo su neki od brojnih oduševljenih komentara koje su oni najmlađi radoznalci zapisali u knjigu dojmova.

Takvo oduševljenje djece i roditelja ruđerovci su probudili ovogodišnjim cjelodnevnim programom Dana otvorenih vrata koji su naslovili 'MISIJA IRB-a 2015: Potraga za jezgrama'.

Jezgre za kojima su posjetitelji tragali bile su uistinu raznovrsne, od atomskih, anoksičnih do staničnih jezgara. Tako su posjetitelji mogli saznati da za ljubičastu boju pri dnu jezera i neugodan miris nije kriv Zmaj, već sumporovodik. Naučili su da je vodik plemeniti plin energetike budućnosti, saznali su da je nos naš najbolji spektroskop u prirodi koji bilježi titraje molekula mirisa i omogućava nam da razlikujemo citrusne od cvjetnih ili orijentalnih te da su parfemi skupi zbog ekskluzivnih sastojaka koji su rijetki, poput nekih cvjetova. Saznali su također kako prisluškivati razgovor među molekulama i biti u suživotu s bakterijama.

Neki od njih obukli su kute, naočale i rukavice i upustili se u ozbiljno znanstveno kemijanje te postali znanstvenici na jedan dan, a drugi su, pak, dešifrirali DNA. Neki su tražili metale u pitkoj vodi, nekima se dizala kosa na glavi kod akceleratora, drugi su otputovali u središte znanja Ruđerove knjižnice gdje ih je pozdravljao simpatičan dinosaur.

Svakako, najveće iznenađenje događanja bio je interes za 'Ruđerov znanstveni kviz' za koji se tražilo mjesto više. Uigrana ekipa kviza oduševila je jednako one velike i male pa su u njemu, osim srednjoškolaca, zajedno sudjelovali i roditelji i djeca.

Posjetitelje su u potrazi pratili likovi velikana hrvatske znanosti, poput Ruđera Boškovića ili Nikole Tesle, a najmlađima je na usluzi bio poznati profesor Baltazar u posebnom programu koji su za njih pripremili udruga prof. Baltazar i tim Znanstveno edukativno-zabavnog centra (ZEZ).

Osim fizičara, kemičara, biologa, medicinara, ekologa, ICT stručnjaka i knjižničara Instituta, na postajama su ih dočekivale studentske udruge i popularizatori znanosti. Studenti koji su svoje oduševljenje prenosili mališanima okupljeni su u udrugama Fizika ekspres, PRIMUS, udruzi studenata Hrvatskog kemijskog društva, udruzi studenata biologije – BIUS, a program su obogatili prijatelji otvorenih dana Hrvatsko origami društvo sa znanstvenim origamijem, Fora radionice i časopis Priroda.

Za sve one koji su izvan Zagreba ili su na bilo koji način bili spriječeni sudjelovati u ovoj avanturi, IRB je u suradnji s CARNET-om omogućio prijenos predavanja. Prijenos predavanja na mreži je pratilo preko 300 korisnika.

A koja je to jezgra koju su posjetitelji nakon sedmosatne potrage pronašli i koju su ponijeli sa sobom kući? Odgovor je jednostavan - potraga na čak 18 znanstvenih postaja i 14 predavanja dovela je posjetitelje do one najvažnije jezgre - jezgre znanja!

Za pokazano znanje posjetitelji su bili i prikladno nagrađeni pa su neki sa sobom ponijeli mini znanstvene setove kako bi kod kuće mogli ponoviti naučeno, neki su ponijeli parfeme s postaje spektroskopija mirisa kako bi uz pomoć citrusnih, orijentalnih ili cvjetnih mirisa mogli u sjećanje prizvati iskustvo i šarenilo znanstvenih pokusa. Tijekom potrage trebali su sakupili 7 žigova znanja sa 7 različitih postaja i time si osigurati ulazak u završno izvlačenje za glavnu nagradu koje je održano u 17 sati, a glavna nagrada Tablet Lenovo TAB A7 otišla je u Sisak. Sponzor nagrade su Ruđer inovacije.

Dok su se opraštali s posjetiteljima, ruđerovci su ih priupitali žele li da im pokusi budu dostupni tijekom cijele godine. Okupljeno 'znalačko' društvo odgovorilo je jednoglasno: 'Daaaa!'

Ovim događanjem ruđerovci su ponovno pokazali da znanost nije bauk, da je znanje vrijedno i da ga treba znati cijeniti te da je Zagrebu potreban znanstveno edukativni centar koji bi posjetiteljima bio dostupan tijekom cijele godine!