Švedski zastupnici usvojili su zakon koji ograničava rok otplate hipotekarnih kredita na 105 godina u sklopu nastojanja te skandinavske zemlje da ograniči visoke cijene nekretnina i dug kućanstava. Dosada nije postojalo zakonsko ograničenje za rok otplate hipotekarnih kredita i mnogi su vlasnici nekretnina u Švedskoj uzeli kredite koje će tek njihovi unuci imati priliku otplatiti, napominje agencija AFP
Takva se praksa razvila u sklopu borbe s visokim cijenama nekretnina budući da dulji rok otplate znači niže mjesečne rate, ali i prebacivanje tereta otplate na nasljednike, koji su ga se često rješavali prodajom nekretnine.
U 2013. švedski su regulatori izračunali da prosječan rok otplate hipotekarnih kredita iznosi oko 140 godina.
Gotovo jedna trećina hipotekarnih kredita odobrenih u 2014. godini dopuštala je vlasnicima da plaćaju samo kamate.
Prema zakonu, novi će hipotekarni krediti imat rok otplate od najviše 105 godina i zajmoprimci će svake godine - nakon isteka petogodišnjeg počeka - morati otplatiti minimalni iznos glavnice.
'Važno je da imamo solidnu kulturu' otplate, kazao je predsjednik parlamentarnog odbora za financije Fredrik Olovsson prema pisanju novina Aftonbladet.
Švedske banke protivile su se novom zakonu. 'On nije dobar za financije kućanstava jer će hipotekarni krediti poskupjeti a uvjeti neće biti tako povoljni. Nije dobar ni za financijsku stabilnost', ustvrdio je čelnik Švedske udruge banaka Hans Lindberg za financijski dnevni list Dagens Industri.
Zbog rasta cijena nekretnina švedska su kućanstva među najzaduženijima u Europi. Tako je zaduženost vlasnika hipotekarnih kredita u prosjeku gotovo pet puta veća od njihovih godišnjih primanja, navodi AFP.