Iza apela Hrvatske udruge poslodavaca da država održi financijsku disciplinu u plaćanju ljekarnama i veledrogerijama krije se nova kriza likvidnosti u sustavu opskrbe lijekovima, piše u utorak Jutarnji list
Sada, kako dnevnik doznaje od predsjednice Koordinacije veledrogerija Hrvatske udruge poslodavaca i članice uprave Medical Intertradea Diane Percač, ugovorene rokove ne probijaju samo bolnice, već i ljekarne, koje su produljile rokove sa 60 na 90 dana.
Uplate ljekarni su bile dovedene u zakonske rokove plaćanja, ali je krajem prošle godine došlo do njihova produljenja i sada iznose 90 dana. Od osnutka Koordinacije veledrogerija pri HUP-u bilježimo stalni rast dugovanja bolnica, ali ministar zdravstva Vili Beroš je odlučan u rješavanju tog kroničnog problema pa je u ožujku osigurao hitnu uplatu od 400 milijuna kuna.
Nažalost, to nije bilo dovoljno za smanjenje ukupnog duga bolnica ispod razine duga na 31. 12. 2019. pa su prosječni rokovi plaćanja još uvijek duži od godine dana navodi Diana Percač.
Samo članicama HUP-ove Koordinacije veledrogerija bolnice su trenutačno dužne 2,6 milijarde kuna. Na pitanje koji su prijedlozi veledrogerija da se likvidnost u opskrbi lijekovima pojača, Diana Percač kaže da borba za ljudske živote i protiv širenja koronavirusa fokus Ministarstva zdravstva stavlja na druge probleme.
Neslužbene informacije govore kako dodatan problem za veledrogerije predstavlja odluka banaka da poskupe kredite prema veledrogerijama za prosječno oko 50 posto. Dodatan problem je i to što tvrtke ne mogu koristiti Vladine mjere pomoći jer nisu utvrđene kao pogođena djelatnost, a nemaju ni pad prometa veći od 20 posto, donosi Jutarnji list.