rat u ukrajini

Rusi napravili 'mrežasti tunel', hoće li ih to zaštititi od ubojitih dronova?

12.02.2025 u 21:02

Bionic
Reading

Ruska vojska našla je novi način obrane od ukrajinskih dronova, a implementirala ga je na cesti koja povezuje osvojeni Bahmut i Časiv Jar, na koji spremaju novi veliki napad

Obrana od dronova sastoji se od mrežastog tunela, postavljenog iznad ceste kojom se snabdijevaju ruske snage na prvoj liniji bojišnice u Časiv Jaru u regiji Doneck. Tunel je dugačak dva kilometra, a dizajniran je da bi zaštitio vozila od FPV dronova, sveprisutnog oružja u ratu u Ukrajini.

Mreža duga dva kilometra

'Kako bi pokrili rute opskrbe ruskih oružanih snaga od ukrajinskih FPV dronova, vojni inženjeri postavljaju zaštitne mreže. Naša grupa održava više od dva kilometra mreža protiv dronova. One su postavljene na najizloženijim dionicama prometnica kako bi se osiguralo sigurno kretanje naše opreme. Nastojimo kontinuirano širiti područje pokrivenosti, poboljšavajući tehnologiju postavljanja mreža da bismo ih brže postavili', rekao je ruski vojnik u videu koji prikazuje montiranje mrežastog tunela.

Video prikazuje ruske vojnike kako odmotavaju mrežu, a zatim su je pričvrstili na stupove visine pet, šest metara, raspoređene duž obje strane ceste. Teorija je da će mreža spriječiti izravne udare ukrajinskih FPV dronova na ruska vozila, piše The War Zone.

Rusi očekuju da će se dronovi zaplesti u mrežu, odnosno da neće moći izravno pogoditi vozila, a čak i ako njihov eksploziv detonira, šteta na vozilima ne bi trebala biti značajna. Postavljanje mreža je ad hoc rješenje s terena, a Rusi su mu morali pribjeći zato što elektroničko ometanje ukrajinskih dronova ima sve manje rezultata, a i sofisticirane opreme je sve manje na prvoj liniji bojišnice.

Prethodni pokušaji zaštite nisu uspjeli

I prije su zabilježeni ruski pokušaji da ukrajinske dronove zaustave komadima mreže rastegnutim preko ceste na određenoj visini (video u nastavku), no njih su dronovi relativno lako zaobilazili, a ovo je prvi put da je napravljena cijela konstrukcija u vidu tunela koji potpuno pokriva vozila na cesti i štiti ih od napada, kako odozgo, tako i sa strane.

Iako se očekuje da će se mrežasti tunel morati redovito krpati zbog šteta koje će mu nanijeti dronovi, analitičari smatraju da je riječ o korisnom rješenju za rusku vojsku jer neće u tolikoj mjeri stradavati vozila te će se opskrba jedinica na prvoj liniji provoditi uz manje ometanja.

Mana im je to da će se ruska opskrba morati orijentirati na određeni uzak koridor, onaj koji je mrežom zaštićen od dronova, jer bi mogao predstavljati primamljiv i lak cilj za ukrajinsko dalekometno topništvo ili projektile, što bi opet moglo rezultirati velikim gubicima. S obzirom na to da je ruska vojska tek nedavno počela s ovom praksom, ostaje nam vidjeti kakva će biti njena učinkovitost.