Ruski znanstvenici razvijaju prvu civilnu nuklearnu podmornicu na svijetu koja će se koristiti za traženje minerala ispod arktičkog leda
'Podvodni sustav za seizmička istraživanja razvio je projektni ured za izgradnju podmornica ’Rubin‘. Ovo je civilna nuklearna podmornica, ali umjesto lansera ima robotske sustave, autonomne podvodne aparate koji omogućuju seizmička istraživanja i potragu za mineralnim sirovinama', pojasnio je na nedavno održanom forumu 'Arktik-teritorij dijaloga' Viktor Litvinjenko, šef projektne skupine za fizičko-tehnička istraživanja Fonda za perspektivna istraživanja, a prenosi ruska državna televizija RT.
Prema njegovim riječima, u svijetu ne postoje takve podmornice, a nova istraživačka podmornica bit će jedinstveno tehnološko rešenje koje će pomoći budućim generacijama u rješavanju ozbiljnih zadaća osvajanja arktičkih grebena.
Podmornice će biti duga 135,5 metara, široka 14,4 metra, a maksimalna brzina iznosit će 12,6 čvora, dok će maksimalna dubina uranjanja biti 400 metara. Podmornica će moći biti u autonomnom plivanju 90 dana, dok će posadu činiti 40 ljudi, što je ekvivalent ruskoj borbenoj nuklearnoj podmornici klase Borej.
Valja napomenuti kako Rusija u arktičkoj regiji od 2015. uspostavila najmanje šest novih baza sjeverno od Arktičkog kruga, što uključuje i šest luka dubokog gaza i 13 uzletišta i pojačava prisutnost svojih kopnenih snaga na Arktiku. To je područje geopolitički sve važnije, a sve veći interes za njegove prirodne resurse donose nove ekološke i sigurnosne izazove u toj regiji i cijelom svijetu.