Rusija je u petak zatražila povlačenje vojnika NATO-a iz dviju članica tog saveza Bugarske i Rumunjske kako bi se smirile napetosti oko Ukrajine, a dvije su zemlje odbacile te "neprihvatljive" zahtjeve
"Nema tu dvosmislenosti", odgovorilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova u pisanu odgovoru jednom mediju i objasnilo da se radi o povlačenju stranih vojnika, opreme i oružja kao i o drugim mjerama u svrhu povratka na stanje iz 1997. u državama koje nisu bile članice NATO-a.
"To je slučaj Rumunjske i Bugarske", odgovorilo je ministarstvo pa dodalo da postoje i brojni drugi slučajevi u istočnoj i središnjoj Europi kao što su Poljska i baltičke zemlje.
Riječ je o pisanu odgovoru ministarstva na pitanje na koje ministar Segej Lavrov nije mogao odgovoriti na konferenciji za novinare 14. siječnja.
Taj pisani odgovor objavljen je upravo na dan kada u Ženevi razgovaraju Lavorv i njegvo američki kolega Antony Blinken o smirivanju napetosti.
Washington optužuje Mokvu da priprema invaziju na Ukrajinu kako bi spriječila Kijev da se pridruži NATO-u, a Rusija to nije i traži od Zapada jamstva za svoju sigurnost u obliku potpisivanja ugovora kojim bi se NATO obvezao da odustaje od širenja i vratio se na sigurnosnu arhitekturu u Europi kakva je bila po završetku hladnog rata i raspada Sovjetskog Saveza.
Oko 1.000 američkih i 140 talijanskih vojnika u rotacijama je stacionirano u Rumunjskoj uz desetke poljskih vojnika. U utorak je Bukurešt rekao da je spreman primiti još američkih vojnika na svom tlu.
Bugarska ima sporazum sa Sjedinjenim Državama o raspoređivanju do 5.000 vojnika u rotacijama.
NATO-ovih je vojnika još oko 5.000 raspoređeno u Poljskoj i baltičkim zemljama.
U petak je Lavrov rekao da očekuje pisani odgovor Washingtona idući tjedan.
Kremlj se u svom stajalištu poziva na usmena obećanja Zapada dana Moskvi krajem hladnog rata da se neće nikada širiti do njezinih granica, a što je prekršeno sukcesivnim proširenjem NATO-a na bivše članice komunističkog bloka i sastavnice Sovjetskog Saveza (baltičke zemlje).
Zapadu su ruski zahtjevi neprihvatljivi te ističe da je karakter saveza defenzivan s jedne strane, a s druge je riječ o suverenim državama koje mogu slobodno odlučivati kojem će se savezu priključiti.
Bukurešt i Sofija odbacuju ruske zahtjeve
Bukurešt je ocijenio "neprihvatljivim" zahtjeve Rusije o povlačneju NATO-ovih vojnika u okviru sporazuma o deeskalaciji napetosti o Ukrajini.
"Takav je zahtjev neprihvatljiv i ne može biti dio pregovora", priopćilo je rumunjsko ministarstvo vanjskih poslova i poručilo da su takve izjave "neprimjerene i neutemeljene".-
Jačanje vojne prisutnosti Saveza je "defenzivno u odnosu na sve agresivnije ponašanje Rusije u regiji", piše Bukurešt i to "unatoč pokušajima NATO-a da ostvari konstruktivan dijalog".
Bugarski premijer Kiril Petkov inzistira na "suverenitetu svoje zemlje koja je sama odabrala pristupiti NATO-u".
"Sami odlučujemo kako ćemo organizirati našu obranu u suradnji s partnerima", rekao je u parlamentu i naglasio da Sofija neće biti "članica druge zone".