Čelni čovjek Ruske pravoslavne crkve, patrijarh moskovski i sveruski Kiril, u utorak je u Moskvi kritizirao feminizam i nazvao ga 'vrlo opasnom pojavom'
Patrijarh Kiril drži da pristaše prilično širokog spektra ideja okupljenih pod kapu feminizma ignoriraju glavnu predodređenost žene – da bude majka i supruga.
'Feminističke organizacije promoviraju pseudoslobodu žena koja se mora iskazivati i ostvarivati prvenstveno izvan braka i izvan obitelji. U centru feminističke ideologije nije obitelj, nije odgoj djece, nego druga funkcija žena koja se nerijetko suprotstavlja obiteljskim vrijednostima. Nije slučajno da su većina vođa feminističkih organizacija neudate žene', objasnio je Kiril svoje stajalište na sastanku sa Savezom pravoslavnih žena Ukrajine.
Istovremeno ruski pravoslavni poglavar, kako javljaju Vjedomosti, ne vidi ništa loše u tome da žene grade karijeru, bave se biznisom, politikom i mnogim drugim zanimanjima kojima se danas bave uglavnom muškarci. Smatra da su u cijeloj priči važni 'pravilno raspoređivanje odgovornosti i sustav prioriteta' kako bi se postigla ravnoteža između kršćanskog služenja obitelji i društvu.
Ženu naziva 'centrom obiteljskog života' i tvrdi da je taj tradicionalni položaj ni po čemu ne dovodi u podčinjeni položaj u odnosu na muškarca.
Kirilovi neistomišljenici i protivnici njegove društvene uloge smatraju da ni razuma ni ravnoteže nije bilo u djelovanju tog pravoslavnog poglavara i cijelog RPC-a, primjerice, lani, kada su zbog svetogrdnog performansa u hramu uhićene aktivistice iz anarho-feminističko-performerskog projekta Pussy Riot. RPC je predvodio i poticao društvenu harangu nakon koje su Moskovljanke Marija Aljohina i Nadježda Tolokonnikova prvo mjesecima držane u pritvoru, a potom osuđene na dvije godine zatvora i prisilnog rada u kaznionicama na granici Europe i Azije. S obzirom da nisu ništa oštetile niti je u naguravanju s vjernicima itko stradao, kažnjene Pussy Riot postale su kontroverzan simbol feminizma u Rusiji – za jedne simbol otpora, a za druge strašilo liberalizma i anarhije.
Rusija je jedna od prvih zemalja u svijetu u kojima su žene dobile pravoglasa, ali to je bilo tek nakon boljševičke revolucije 1917. godine,kada je srušena carska vlast i proglašeno razdvajanje crkve od države.Tada je ženama dano i puno pravo da zatraže razvod braka.