Saborski zastupnici ovotjedni rad zaključit će u petak glasovanjem o raspravljenim točkama, među kojima su vladin prijedlog da se euro uvede kao službena valuta, ali i oporbena inicijativa za raspuštanje Sabora te SDP-ov prijedlog zakona o medicinskom postupku prekida trudnoće
Rasprava o SDP-ovu prijedlogu zakona kojim bi se regulirao prekid trudnoće, potrajala je do četiri sata ujutro u petak. I dok je lijevi dio oporbe navodio da je riječ o zaštiti zdravlja i pravu žena na izbor, vladajući su prijedlog ocijenili lošim i neusklađenim s odlukom Ustavnog suda te ustvrdili da je riječ o pokušaju lijevo-liberalne oporbe da na ozbiljnoj traumi pokuša prikupiti političke poene.
Protiv SDP-ova prijedloga bio je i desni dio oporbe koji je isticao da brani prava nerođenog djeteta jer život počinje sa začećem.
Sabor će glasovati i o dvije oporbene inicijative za raspuštanje Sabora, koje su odvojeno podnijeli saborski klubovi Mosta te lijevo-liberalnih stranaka.
Da bi im to pošlo za rukom, inicijative treba podržati najmanje 76 zastupnika, tako da je malo izgleda da će oporbi to poći za rukom.
Iz vladajućeg HDZ-a istaknuli su da je parlamentarna vladajuća većina dokazano stabilna, a inicijative da se raspusti Sabor besmislene i bespredmetne.
U ostalo, zastupnici će glasovati i o zakonu o uvođenju eura kao službene valute u Hrvatskoj, za što je ciljani datum 1. siječnja 2023. godine.
Prema tom zakonu, od 5. rujna ove godine cijene će biti istaknute i u kunama i u eurima, a dualno iskazivanje cijena trebalo bi se protegnuti i na cijelu iduću godinu.
Ministar financija Zdravko Marić naveo je ranije da će uvođenje eura donijeti niz benefita od eliminiranja tečajnog i kamatnog rizika, do višeg kreditnog rejtinga i manje premije rizika, te da je napravljeno mnogo kako bi se negativni efekti sveli na najmanju mjeru.
Prije glasovanja u podne, zastupnici će raspraviti prijedlog zakona o provedbi EU uredbe o okviru za oporavak i sanaciju središnjih drugih ugovorenih strana.