'retorika mržnje'

SAD nazvao 'neprihvatljivom' izjavu izraelskog ministra o uporabi atomske bombe

07.11.2023 u 08:32

Bionic
Reading

Sjedinjene Države nazvale su prijedlog izraelskog ministra o bacanju atomske bombe na Gazu "neprihvatljivim" i pozvale su u ponedjeljak sve strane u sukobu da izbjegnu "retoriku mržnje".

"Premijer (Benjamin) Netanyahu i izraelska vlada odbacili su te riječi koje smatramo potpuno neprihvatljivima", rekao je glasnogovornik američkog State Departmenta Vedant Patel.

"Važno je da se sve strane u sukobu suzdrže od retorike mržnje koja bi mogla zapaliti napetosti", rekao je.

Vlada premijera Netanyahua u nedjelju je suspendirala ministra za baštinu iz stranke krajnje desnice Amichaya Eliyahua "sa svih sjednica vlade" sve do nove naredbe.

“Eliyahuove izjave ne temelje se na realnosti", objavio je Netanyahu na društvenoj mreži X i dodao da Izrael i njegova vojska "postupaju u skladu s najvišim standardima međunarodnog prava kako bi izbjegli naštetiti nedužnima".

U intervju za izraelski radio Kol Barama, ministar Eliyahu odgovorio je novinaru da "je jedna od opcija baciti neku vrstu nuklearne bombe" na Gazu da ih se "sve pobije".

Izrael ima jednu od najsnažnijih vojski na Bliskom istoku i općenito se vjeruje da posjeduje nuklearno oružje iako javno nikada nije izveo nuklearne pokuse. Eliyahu je naknadno pokušao popraviti svoju izjavu kazavši da je "metaforička" no izazvao je ogorčenje u arapskim zemljama.

Saudijska Arabija - koja je prije rata u Gazi počela pregovore u svrhu priznanja države Izrael, kritizirala je Netanyahua jer nije odmah smijenio ministra nakon takvih izjava. 

Kraljevina Jordan je Eliyahuove izjave nazvala "pozivom na genocid i zločinom mržnje" protiv Palestinaca.

Od 7. listopada na izraelskoj strani ubijeno je najmanje 1400 ljudi, uglavnom civila na taj dan kada je radikalni palestinski pokret Hamas počeo napade bez presedana na Izrael. 

Izrael je uzvratio razornim bombardiranjima na Gazu u kojima je prema podacima palestinskog ministarstva zdravstva od ponedjeljka ubijeno više 10.022 ljudi  od kojih je više od 4.000 djece.