Američka vojska šalje više desetaka najnovijih borbenih aviona u Japan, objavio je Pentagon ovaj tjedan
Dio je to nadogradnje borbenih snaga u toj zemlji vrijedne deset milijardi dolara, a koja bi trebala osigurati stabilnost, mir i regionalno odvraćanje u indo-pacifičkoj regiji, poručuju Amerikanci i navode da će projekt nadogradnje provoditi tijekom sljedećih nekoliko godina, prenosi CNN. Prema iznesenom planu, 48 lovaca 5. generacije F-35A zamijenit će dosadašnjih 36 aviona F-16 u zračnoj bazi Misawa u sjevernom Japanu, dok će 36 najnovijih inačica aviona F-15EX biti raspoređeno u zračnu bazu Kadena na južnom otoku Okinawa, gdje će zamijeniti 48 starijih inačica F-15C/D koji su povučeni u protekloj godini.
Uz, to modificirat će se broj aviona F-35B raspoređenih u bazi Marinskog korpusa Iwakuni, koje se nalazi na otoku Honshu južno od Hirošime, no Pentagon nije objavio konkretne brojeve.
'Plan Ministarstva za stacioniranje najnaprednijeg taktičkog zrakoplova (F-35) Združenih snaga u Japanu pokazuje čvrstu predanost SAD-a obrani Japana i zajedničke vizije obje zemlje o slobodnoj i otvorenoj indo-pacifičkoj regiji', piše u priopćenju američkog ministarstva obrane za javnost. CNN analizira da je savez SAD-a s Japanom postao važniji nego prethodnih godina zbog blizine Kine, Rusije i Sjeverne Koreje, koje predstavljaju prijetnje kojima se Tokio nastoji suprotstaviti. Naime, Japan ima teritorijalne sporove i s Rusijom i s Kinom oko otoka u Istočnom kineskom moru, a s treće strane je Sjeverna Koreja koja posljednjih godina šalje projektile preko japanskog teritorija.
Japanu nije svejedno ni što će se događati vezano za Tajvan, koji Kina smatra dijelom svog teritorija, jer čak 90 posto opskrbe Japana energijom dolazi morskim putevima u blizini Tajvana, pa mu status quo između Kine i Tajvana najviše odgovara, odnosno ključan je za njegovu sigurnost. No, Kina već neko vrijeme jača retoriku prema Tajvanu i najavljuje da će ga ponovno spojiti s maticom milom ili silom. Japanski otok Okinawa nalazi se na oko 700 kilometara od Tajvana, a na njemu svoje ključne zračne baze imaju i Japan i SAD i to je jedan od razloga zašto Amerikanci šalju najnovije inačice F-15EX u tamošnju bazu Kadena da zamijene starije inačice koje su tijekom godina povučene iz baze.
Za F-15EX, iako nije 'nevidljivi' lovac poput F-35, njegov proizvođač Boeing navodi da ima mogućnost preživljavanja aviona 5. generacije te ima 'neusporediv kapacitet naoružanja'. Može nositi 12 naprednih projektila srednjeg dometa zrak-zrak (AMRAAM) te ih može ispaliti iz veće udaljenosti od bilo kojeg drugog lovca u američkim zračnim snagama, a kad je riječ o projektilima zrak-zemlja, F-15EX može nositi tri Lockheed Martinova AGM-158 JASSM projektila koji imaju domet veći od 900 kilometara (500 nautičkih milja), za koje vojni analitičar Peter Layton za CNN kaže da bi u bilo kakvom sukobu s Kinom predstavljali veliku zabrinutost na kineskoj strani. SAD u Japanu ima više od 50.000 vojnika, od čega je više od polovice na Okinawi, gdje se nalazi otprilike 70 posto od svih američkih vojnih baza u Japanu.