grčka

Santorini se i dalje trese: 'Nadam se da ćemo polako krenuti prema postupnom smirivanju'

11.02.2025 u 09:17

Bionic
Reading

Santorini je pogodio snažan, plitak potres magnitude 5,3, koji je najjači koji je pogodio grčki otok tijekom nedavne seizmičke aktivnosti na tom području

Potresi su se osjetili u Ateni u ponedjeljak navečer, a izmjerena je žarišna dubina od 17 km, piše BBC.

Stanovnici susjednog otoka Amorgos i dalje su u stanju pripravnosti nakon najnovijeg potresa, koji je uslijedio nakon umjerenog potresa magnitude 5,0 između otoka u nedjelju navečer. To turističko žarište potresaju seizmičke aktivnosti od siječnja, a Seizmološki laboratorij Sveučilišta u Ateni otkrio je više od 12.800 potresa.

Neki su stanovnici viđeni kako patroliraju opasnim područjima kako bi odvratili turiste od fotografiranja na liticama. Zemljotresi su izazvali klizišta u mnogim dijelovima Santorinija zbog učestalosti i jačine podrhtavanja, a stručnjaci nisu isključili mogućnost velikog potresa.

Seizmologi su bili optimistični u pogledu smanjenja jačine potresa, ali sada su zabrinuti jer se čini da se oni pogoršavaju. Izvanredno stanje na Santoriniju ostat će na snazi barem do 3. ožujka. Potres u nedjelju prethodili su tri manja, jačine preko 4.0, dok su tri jutarnja potresa u ponedjeljak također bila jača od 4.0.

Inspekcije nisu otkrile oštećenja na zgradama na Santoriniju i Amorgosu. Nema prijavljenih ozljeda uslijed potresa, koji su brojili tisuće od 26. siječnja, ali više od 11.000 ljudi napustilo je otoke. Škole će biti zatvorene na Santoriniju, Amorgosu i nekoliko drugih otoka u ponedjeljak i utorak.

Santorini i potresi
  • Santorini i potresi
  • Santorini i potresi
  • Santorini i potresi
  • Santorini i potresi
  • Santorini i potresi
    +13
Santorini i potresi Izvor: EPA / Autor: ORESTIS PANAGIOTOU

Moguć i jači potres

Tim Specijalne jedinice za odgovore na katastrofe krenuo je prema Amorgosu iz Patre s posebnim vozilom za spašavanje od potresa, a tehnički timovi očekuju inspekciju električne mreže na otoku.

Kostas Papazachos, profesor seizmologije na Sveučilištu Aristotel u Solunu, rekao je grčkoj televiziji ERT da vlasti moraju dopustiti da situacija traje većinu ili čak cijeli veljaču.

'Nadam se da ćemo polako krenuti prema postupnom smirivanju', rekao je.

'Morat ćemo biti malo strpljivi. Nadamo se da će fenomen početi jenjavati nakon nekoliko tjedana', doda je profesor i dodao da mogućnost velikog potresa nije potpuno isključena.

U međuvremenu, kruzer Viking Star, s 893 putnika i 470 članova posade, pristao je u luku Souda na Kreti u ponedjeljak ujutro. Trebao je biti prvi kruzer sezone na Santoriniju, no promijenio je rutu uglavnom kako bi izbjegao gužvu na žičari u Santoriniju tijekom seizmičke aktivnosti.

Najveći prethodni potres od početka aktivnosti bio je magnitude 5.2 u četvrtak. Potresi jači od 6.0 smatraju se ozbiljnima. Santorini se nalazi na tzv. Helenskom vulkanskom luku, lančastim otocima nastalim od vulkana, no posljednja velika erupcija bila je 1950-ih.

Grčke vlasti su rekle da su nedavni potresi povezani s pomicanjem tektonskih ploča, a ne vulkanskom aktivnošću.