Njemački kancelar Olaf Scholz pozvao je glasače da ne dopuste da 'vlasnici kanala društvenih medija' odlučuju o prijevremenim izborima sljedeće godine, nakon što je Elon Musk više puta podržao krajnje desnu stranku Alternative für Deutschland (AfD)
U novogodišnjem obraćanju snimljenom za televiziju i dostupnom prije emitiranja u utorak, Scholz je rekao da jedini njemački građani imaju moć odlučiti 'kamo će Njemačka dalje' nakon općih izbora 23. veljače, piše The Guardian.
'O tome neće odlučiti vlasnici kanala društvenih medija', rekao je Scholz o budućnosti zemlje.
Scholz je kazao da će sudbina njemačkog društva 'ovisit od velike većine razumnih i pristojnih ljudi.'
Ne spominjući Muska ili njegovu platformu, X, izričito, Scholz je pozvao Nijemce da se odupru manipulaciji i da se zauzmu za svoju demokraciju.
'Uostalom, uobičajeno je zamišljati želje u novogodišnjoj noći. Ono što želim je da ne dopustimo da nas izigravaju jedni druge', rekao je.
Scholz je primijetio da je došlo do val dezinformacija na društvenim mrežama nakon napada na božićni sajam u Magdeburgu 20. prosinca u kojem je pet ljudi ubijeno, a više od 200 ozlijeđeno. Nalet automobilom navodno je počinio napadač rođen u Saudijskoj Arabiji sa simpatijama krajnje desnice.
'Nemali broj ovih glasina i nagađanja je u međuvremenu razotkriven. Te stvari nas dijele i slabe', rekao je.
'Ovo nije dobro za našu zemlju', zaključio je.
U ponedjeljak je glasnogovornica Scholza, Christiane Hoffmann, optužila Muska da se pokušava umiješati u predizbornu kampanju u zemlji nizom izjava kojima podupire antimuslimansku i antimigrantsku stranku AfD.
'Doista je slučaj da Elon Musk pokušava utjecati na savezne izbore', rekao je Hoffmann na redovnom brifingu za medije. Musk je imao pravo na slobodu govora, rekla je i dodala: 'Uostalom, sloboda mišljenja pokriva i najveće gluposti.'
Musk se često miješao u njemačku politiku, čak je nazvao Scholza 'budalom' na X prošlog mjeseca. Međutim, njegovi nedavni otvoreni pozivi njemačkim biračima da podrže AfD, koju savezne vlasti klasificiraju kao stranku za koju se sumnja da je ekstremistička, izazvali su bijes i optužbe za zabrinjavajuće uplitanje u vrhunsko europsko gospodarstvo.
Poduzetnik rođen u Južnoj Africi, blizak savjetnik Donalda Trumpa kojeg je budući predsjednik imenovao da suvodi komisiju čiji je cilj smanjenje veličine savezne vlade SAD-a, napisao je na X ranije ovog mjeseca: 'Samo AfD može spasi Njemačku.'
Političari iz cijelog političkog spektra kritizirali su Muskove pokušaje uplitanje u njemačku demokraciju, a ministar zdravstva Karl Lauterbach iz Scholzove socijaldemokratske stranke (SPD) nazvao je njegovu intervenciju 'nedostojanstvenom i vrlo problematičnom', a Merz je to rekao bio 'nametljiv i drzak.'
Scholzova koalicija lijevog centra predvođena prošlog mjeseca raspala se, što ga je natjeralo da raspiše glasovanje o povjerenju kako bi pokrenuo opće izbore u veljači, sedam mjeseci prije planiranog roka. Očekuje se da će njegov SPD izgubiti od Merzova bloka CDU/CSU zbog bijesa glasača zbog troškova života i slabog gospodarskog rasta.
Članovi AfD-a već mjesecima rade na probijanju Trumpovog tabora, nastojeći iskoristiti njegov izborni zamah za njemačku kampanju. Alice Weidel, sučelnica stranke, bila je jedna od prvih stranih političara koja je pozdravila Trumpovu pobjedu.
Mala skupina aktivista AfD-a pozirala je za slikanje s Trumpom u njegovom privatnom klubu Mar-a-Lago na dan američkih izbora prošlog mjeseca, uzvikujući “Borba! Borba! Borba!" na engleskom i njemačkom jeziku.
AfD je drugi s oko 19 posto, iza CDU/CSU s 31 posto. Snažan rezultat stranke mogao bi zakomplicirati izgradnju koalicije, zahtijevajući od pobjednika izbora da traži do dva partnera kako bi izgradio vladajuću većinu. Sve glavne stranke isključile su suradnju s AfD-om na državnoj ili saveznoj razini.