Sabor raspravlja o izvješću pravobraniteljice za ravnopravnost spolova
Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek
Sabor raspravlja o izvješću pravobraniteljice za ravnopravnost spolova
Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek
JUTARNJA RASPRAVA
Saborski zastupnici i jutros su nastavili raspravu o izvještaju pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u 2015. godini. Iako je rasprava započela mirno, vladajuće je na noge dignula SDP-ova Sandra Krpan
Raspravljajući o izvještaju pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, Sandra Krpan u ime SDP-a pohvalila je rad pravobraniteljice kazavši kako je na njen ured došlo najviše pritužbi iz područja rada, vezanih uz spolno uznemiravanje, diskriminaciju temeljem majčinstva, obiteljskog statusa, nejednakih plaća.
'Demografska slika nije optimistična, a svejedno dozvoljavamo kao društvo da žene spolnu diskriminaciju osjete u trudnoći i materinstvu', poručila je Krpan.
Građanski i zdravstveni odgoj moraju, dodala je Krpan, biti obvezan predmet zbog stereotipa u školama.
Žene u Hrvatskoj u daleko su neravnopravnijem položaju u odnosu na muškarce. To nije ništa novo. U Hrvatskoj je patrijarhalno društvo. U Saboru nas ima 15 posto, a nedostaje još 35 posto da bismo bili ravnopravni. Sigurna sam da nijedan moj kolega ne bi htio biti zastupnica. U školama građanski i zdravstveni odgoj moraju postati obvezni predmeti kako se ne bismo crvenjeli zbog homofobnih stavova mladih ljudi', rekla je Krpan.
Replicirao joj je Mostov Miro Bulj spočitnuvši joj kako njena stranka nije stavila dovoljno žena na izborne liste.
'Puno je važnije kršenje prava žena koje rade kao blagajnice u trgovačkim lancima gdje su ih izrabljivači pretvorili u roblje za 2.000 kuna. To je ponižavanje žena i puno važnije nego ovo u Saboru', kazao je Bulj.
Odgovorila mu je Krpan. 'Kada bi za blagajnom radili muškarci, ne bi imali tako male plaće, zato što se vi muškarci znate izboriti za svoja prava, a sad je vrijeme i da se žene izbore za svoja prava', rekla je Krpan.
Na izlaganje Krpan reagirao je i Hrastov Ladislav Ilčić. 'Založili ste se da zdravstveni i građanski odgoj postanu obavezni predmeti, biste li povećali satnicu ili ukinuli druge predmete', upitao je Ilčić.
'Ja bih to jednostavno riješila tako što bih vjeronauk isključila iz škola. Hrvatska je sekularna država, vjeronauk treba vratiti u crkve. Smatram da u 21. stoljeću hrvatski učenici imaju pravo na sve informacije koje se tiču njihova zdravlja', rekla je Krpan.
SDP-ovki je replicirala i HDZ-ova Margareta Mađerić kazavši kako demografska slika nije optimistična tekako je ona 'nacionalno, strateško, gospodarsko pitanje i pitanje budućnosti.'
'Nijedna demografska politika neće povećati broj djece dok imamo, da oprostite, ovakvu vladu', odgovorila joj je Krpan.
Zbog spominjanja kurikularne reforme replikom se javio i HDZ-ov Željko Glasnović. 'Vi ste pomiješali jabuke i naranče. Govorite sad o školskoj reformi. Hrvatska više nije poligon za društveno eksperimentiranje. Imali smo Šuvara. Ako vi želite da vam Mile Kekin i Johnny Štulić rade školsku reformu, bujrum', rekao je Glasnović.
'A što se tiče obrazovne reforme, ona je nužna. Hrvatska je jučer pokazala da može bolje. Četrdeset tisuća ljudi je ustalo, ne samo zbog obrazovne reforme nego zato što im je dosta ovakve situacije i Vlade koja na ovakav način vlada Hrvatskom. Hrvatska nema Vladu', odgovorila je Krpan.
Hrastov Ladislav Ilčić pravobraniteljici je zamjerio promicanje rodne ideologije, i to nakon što se SDP-ov Arsen Bauk pohvalio kako je kao ministar uprave potpisao prvo rješenje o priznavanju promjene spola bez operativnog zahvata, te time poručio da 'država nema pravo nikome gledati u gaće'.
'Nitko, pa ni država ne treba gledati u gaće da bi se vidjelo tko je kojeg spola, temeljna razlika između muškarca i žene je u genetskoj strukturi', odgovorio mu ej Ilčić.
Bauk pak Ilčiću, na propitivanje demokršćanstva bivše HDZ-ove premijerke, poručuio da je postao 'mainstream HDZ-a', odnosno da je HDZ uspio pretvoriti u HrastDZ što je, kaže, dobro za njega, ne i za njih.
Bauk je. među ostalim, spočitnuo i medijima, kazavši da bi se 'vrijedni medijski djelatnici u Saboru trebali suzdržati od svakodnevnog slikanja modnih kombinacija zastupnica', jer ih se time omalovažava. Trebalo bi, kaže, prestati i gledati u kojoj je kombinaciji predsjednica države primila nekog dužnosnika jer se i nju tako omalovažava.