Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u četvrtak se u Washingtonu sastao s Christopherom Wrayem, direktorom američkog FBI-a, agencije koja će ubuduće u većoj mjeri sudjelovati u edukaciji hrvatskih policijskih stručnjaka za kibernetičku sigurnost, ali i ostalih sigurnosnih prijetnji poput terorizma i organiziranog kriminala.
"Moderne sigurnosne prijetnje po svom opsegu, kompleksnosti i prirodi prevelik su izazov za bilo koju državu pojedinačno i za uspješno suočavanje s njima potrebno je jačati suradnju s partnerskim državama kao što je SAD", izjavio je Božinović Hini nakon sastanka u Washingtonu.
"Hrvatska prepoznaje veliki potencijal u jačanju suradnje s FBI-em, a američkim je partnerima sve značajnija suradnja s hrvatskim Ministarstvom unutarnjih poslova što je vidljivo iz cjelokupnog programa posjeta", dodao je ministar.
Kada je riječ o kibernetičkoj sigurnosti, istaknuto je na sastanku, važno je razvijati nacionalne kapacitete te istovremeno jačati međunarodnu suradnju. Prepoznajući to MUP je odlučilo podići na višu organizacijsku razinu i pojačati kapacitete Službe kibernetičke sigurnosti.
U raspravi o budućoj suradnji sa SAD-om poseban je naglasak, osim na obrazovanje, stavljen na razmjenu informacija, analitiku i korištenje modernih informacijskih tehnologija.
"To je ključno kako bi Hrvatska pravovremeno predvidjela i spremno odgovorila na moderne sigurnosne prijetnje", izjavio je Hini načelnik Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK) Antonio Gerovac koji je bio član izaslanstva ministra Božinovića.
Kibernetička sigurnost, dodao je Gerovac, obuhvaća puno šire područje od onoga s čime se u pravilu poistovjećuje, poput internetskih prijevara i hakerskih napada.
"Ona je zapravo ključna za uspješno suočavanje sa svim sigurnosnim ugrozama, od trgovanja drogom, preko pranja novca do organiziranog kriminala pa sve do suzbijanja radikalizacije", rekao je Gerovac.
Državna tajnica Terezija Gras istaknula je kako je činjenica da se hrvatski ministar unutarnjih poslova u ovom trenutku sastao s ravnateljem FBI važan signal i pokazatelj novog smjera u jačanju strateškog partnerstva Hrvatske i SAD-a.
"Hrvatska ulaže velike napore u podizanju sigurnosnih standarda koji su od presudne važnosti za zaštitu građana. Nakon što je uvela šengenski informacijski sustav (SIS) značajno je povećala kapacitete za razmjenu informacija o počiniteljima i predmetima kaznenih djela s državama članicama EU. Trenutno Hrvatska ulaže značajne napore u uspostavi zakonodavnog okvira i sustava za razmjenu podataka o putnicima u zračnom prijevozu i identifikacijskih podataka na razini EU-a, a upravo u tim područjima želi jačati suradnju i sa SAD-om, što je važan kriterij i za uključivanje Hrvatske u Program izuzeća od viza", istaknula je Gras.