Rusija bi mogla izvesti napad na NATO do kraja desetljeća, upozorio je šef njemačke obavještajne službe (BND) Bruno Kahl, ukazujući na sve agresivnije akcije ruskih špijuna
'Sviđalo se to nama ili ne, mi smo u izravnom sukobu s Rusijom', rekao je šef njemačkih obavještajaca Bruno Kahl na godišnjem saslušanju Nadzornog odbora BND-a u Bundestagu, dodavši da bi Rusija mogla napasti jednu od država članica NATO-a do kraja desetljeća, prenosi Euronews.
Rekao je i da je ruski predsjednik Vladimir Putin davno proglasio neprijatelja te da Rusi u svakom slučaju počinju razmatrati izravan vojni sukob s NATO-om.
Na saslušanju u Bundestagu prisustvovali su šef Saveznog ureda za zaštitu ustava Thomas Haldenwang i šefica Vojne protuobavještajne službe (MAD) Martina Rosenberg.
Haldenwang je kazao da su 'ruske aktivnosti posljednjih mjeseci dosegle razinu koja bi trebala biti poziv na uzbunu za sve'. Njegov ured je, kako kaže, primijetio 'agresivne akcije' ruskih obavještajnih službi - špijunaže i sabotaže sve su ozbiljnije i sve ih je više.
Peskov: To je proturječna i nelogična tvrdnja
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov odbacio je te tvrdnje, rekavši novinarima u Moskvi da Rusija nikada svoju 'vojnu infrastrukturu' nije premjestila prema zemljama NATO-a.
'Reći da su ruske oružane snage te koje predstavljaju opasnost apsolutno je pogrešno, nelogično i proturječi cijelom tijeku povijesti koji je doveo do konfrontacije koju sada svi proživljavamo', rekao je Peskov.
Moskva je u ratu s Ukrajinom otkako je izvršila invaziju na nju početkom 2022., što je potez koji je Kremlj između ostalog opravdavao željom Kijeva da se pridruži NATO-u i navodnim utjecajem Zapada na tu istočnoeuropsku zemlju.
NATO uz Ukrajinu
Nedavno imenovani glavni tajnik NATO-a Mark Rutte tijekom posjeta Ukrajini ponovio je da će savez i dalje podržavati tu državu i da će doći dan u kojem će Ukrajina postati njegova punopravna članica.
U lipnju je njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser izjavila da se Berlin bori s unutarnjim i vanjskim prijetnjama te da je sigurnosna situacija i dalje 'napeta'.
Tada je rekla da ruski rat u Ukrajini i dalje dovodi u pitanje 'europski mir i međunarodni poredak' te da je Kremlj - između ostalog - koristio svoje obavještajne službe da špijunira Njemačku.