VIŠEDESETLJETNI SPOROVI

Šefovi diplomacija navijestili toplije odnose između Grčke i Turske

05.09.2023 u 21:21

Bionic
Reading

Šefovi diplomacija Grčke i Turske sastali su se u utorak u Ankari kako bi obnovili kontakte i tražili "nove pristupe" nastojeći ojačati veze između dviju susjednih zemalja i članica NATO-a, opterećenih višedesetljetnim međusobnim sporovima, izvijestila je Al Jazeera

Grčki ministar vanjskih poslova Giorgos Gerapetritis razgovarao je s turskim kolegom Hakanom Fidanom u prijateljskom ozračju koje je nastupilo nakon razornog potresa ranije ove godine kada je Grčka priskočila u pomoć, odnosno turskim porukama sućuti nakon smrtonosne željezničke nesreće u Grčkoj.

"Ušli smo u novo i pozitivno razdoblje u našim odnosima s Grčkom", rekao je turski šef diplomacije Hakan Fidan na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s grčkim kolegom. "Spremni smo nastaviti dijalog sa susjednom Grčkom bez ikakvih preduvjeta te razvijati naše odnose u svim poljima na temelju zajedničkih interesa", prenosi Deutsche Welle.

Gerapetritis je rekao da će Atena razmotriti podršku turskom nastojanju da postane članica Europske unije ako Ankara ispuni uvjete vezane uz ljudska prava i druga područja.

Sastanak je organiziran u vrijeme kada Ankara, usred gospodarskih poteškoća, nastoji poboljšati svoje narušene odnose sa zapadnim zemljama, ali i pošto su se u srpnju na rubu samita NATO-a u Litvi sastali turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan i grčki premijer Kiriakos Micotakis.

Prema "strategiji" koju su predstavila dvojica ministara, Micotakis i Erdogan ponovno će se sastati na rubu Opće skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku 18. rujna.

Grčka i Turska se, među ostalim, spore oko teritorija u Egejskom moru, prava na istraživanje energenata u istočnom Sredozemlju i podjele Cipra.

"Procijenili smo naše probleme glede Egejskog mora i istočnog Mediterana na sveobuhvatan način. Pristali smo uvesti nove pristupe za rješenje problema", kazao je Fidan.

Odnosi između dviju saveznica napeti su otkako su se gotovo sukobile prije dvije godine. Grčka i turska mornarica su tada cijelo ljeto slijedile jedna drugu u Egejskom moru i istočnom Sredozemnom moru pošto je Turska poslala istraživački brod u potragu za naftom i plinom u vodama koje Grčka smatra svojom nadležnošću prema međunarodnom pravu.

Turska je optužila Grčku za raspoređivanje vojnika na egejskim otocima u blizini turske obale, što bi predstavljalo kršenje sporazuma. Grčka tvrdi da mora braniti otoke od potencijalnog turskog napada, ističući da Turska ima prilično veliku vojnu silu na svojoj zapadnoj obali.

Turski dužnosnici su rekli da bi nastavak militarizacije otoka mogao dovesti do toga da Turska dovede u pitanje njihovo vlasništvo, a Erdogan je i prijetio da će poslati projektile na Atenu.

Erdogan se prošle godine obvezao da nikada neće razgovarati s Micotakisom jer je bio ljutit na grčkog vođu koji je tijekom posjeta Sjedinjenim Američkim Državama pozvao Washington da Turskoj ne proda borbene zrakoplove F-16.

Međutim, odnosi između dviju država su se poboljšali kada je Grčka postala jedna od prvih zemalja koja je poslala spasioce u Tursku nakon razornog potresa u veljači, u kojem je poginulo 50.000 ljudi.