NOVA SALVA PROVOKACIJA

Šešelj: Žalit ću se na zabranu ulaska u Hrvatsku dok ju ne oborim

01.04.2016 u 07:55

Bionic
Reading

Gostujući u emisiji Pressing N1 televizije, vođa srpskih radikala Vojislav Šešelj, kojega je Haški sud oslobodio krivnje za zločine u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini, ponovio je da hrvatsku državu ne priznaje, sve dok traje okupacija tzv. Republike Srpske Krajine. Ipak, najavio je žalbu na rješenje MUP-a o zabrani ulaska u Hrvatsku, ustvrdivši da želi popiti kavu i sok u zagrebačkoj Gradskoj kavani, te obići drage mu zagrebačke knjižare

Gost Pressinga je iznio vrlo oštre riječi na račun hrvatske države, rekavši da “svaka hrvatska država može biti isključivo ustaška država”. Na činjenicu da je Hrvatska danas međunarodno priznata država koja je članica EU, Šešelj je odgovorio tvrdnjom da je EU “novi Hitler u Europi”.

On, međutim, dodaje da ga to neće spriječiti da kao građanin Europe ode u Zagreb, prošeta se po centru grada, popije kavu i sok u Gradskoj kavani i posjeti jednu od knjižara koje su, kako je rekao, uvijek bile bogate. Dodaje i da će se žaliti na odluku hrvatskog MUP-a kojom mu je zabranjen ulazak u tu državu, sve dok to rješenje ne obori.

Šešelj priznaje da su se tijekom ratova 90-ih godina događali zločini koje su počinili pripadnici srpskog naroda, ali dodaje da je važno istaknuti tko je počeo rat i tko je prvi počeo ubijati civile. Odgvornost za to Šešelj u potpunosti pripisuje Hrvatima i Bošnjacima (tj. muslimanima, kako ih on zove).

Šešelj se u Pressingu N1 osvrnuo i na događaje u Hrtkovcima, rekavši da se televizija N1 prenoseći svjedočenja mještana o progonu Hrvata iz tog mjesta, uključila u širenje propagande protiv njega.

Lider radikala tvrdi da se nikada nije zalagao za progon Hrvata, već za provođenje mera retorzije – tj. razmjene stanovništva između Srbije i Hrvatske, gdje bi u Hrvatsku bilo poslano onoliko građana Srbije hrvatske nacionalnosti koliko je Srba protjerano iz Hrvatske.

Šešelj dodaje i da je ideju o retorziji iznio tijekom kampanje 1992. godine, kada je govorio što bi radikali učinili u slučaju da dođu na vlast. On kaže da poslije izbora nisu dobili priliku provesti svoju politiku, ali da bi, u slučaju da su pobijedili na izborima, retorzije sigurno bilo.

Voditelju Jugoslavu Ćosiću poklonio je knjigu uvredljivog naslova o slučaju Hrtkovci zbog koje bi mu, kako kaže, Vlada Srbije trebala dodijeliti nacionalnu mirovinu za veliki doprinos srpskoj kulturi.

Dodao je i da zbog slučaja Hrtkovci nikako ne bi mogao biti osuđen u drugostupanjskom postpuku, zbog toga što u na teritoriju Vojvodine nije bilo oružanog sukoba, a po Statutu Haškog tribunala, to je preduvjet da bi se događaji na tom teritoriju uopće i procesuirali.