demografija odradila svoje

Sjećate li se riječi Jeba Busha? Prema njemu, Trump nema šanse za pobjedu

05.11.2024 u 13:56

Bionic
Reading

Od 90-ih godina na izborima u SAD-u vidljiv je stabilan trend – sve je veći udio glasova za demokrate

U kampanji za predsjedničke izbore 2016. republikanski kandidat Jeb Bush, brat bivšeg predsjednika Georgea W. Busha, izazvao je pomutnju upozorivši da bi to mogli biti posljednji izbori u jako dugo vremena na kojima republikanci još uvijek imaju šanse za pobjedu.

Glavni razlog koji je naveo promjena je u etničkoj strukturi stanovništva – u SAD-u je sve manje bijelaca, a raste udio Latinoamerikanaca i pripadnika drugih etničkih skupina i rasa, piše WiWo. S obzirom na to da su ove skupine stanovništva tradicionalno naklonjenije demokratima, republikanci bi, govorio je Bush, dugoročno gledano imali sve manje šanse za pobjedu na predsjedničkim izborima. Bush, inače oženjen Meksikankom, pozvao je Republikansku stranku da se više posveti latinoameričkoj zajednici.

Unatoč tome što se Bush tada nije uspio nametnuti kao republikanski kandidat, Donald Trump je te godine porazio demokratsku kandidatkinju Hillary Clinton, a ona je zapravo osvojila tri milijuna glasova više od njega.

Clinton nije pobijedila samo zbog podosta kompliciranog izbornog sustava u SAD-u, principa po kojem 'pobjednik nosi sve', odnosno nalaže da stranka koja osvoji samo nekoliko glasova više u nekoj od saveznih država dobiva sve njezine elektore (što je više stanovnika u nekoj saveznoj državi, to ona ima više elektora). Iznimke su Nebraska i Maine jer dijele izbornike razmjerno broju osvojenih glasova.

Zbog takvog izbornog sustava i demokratski kandidat Al Gore izgubio je 2000. godine od Georgea W. Busha iako je dobio više glasova od njega.

  • +6
Kamala Harris Izvor: EPA / Autor: EDWARD M. PIO RODA

Bijelaca sve manje, Hispanoamerikanaca sve više

Analizom etničkog sastava američkog društva od 1980., vidljivo je da Jeb Bush nije lagao kad je rekao da se društvo etnički podosta mijenja. Još 1980. godine 80 posto američkog stanovništva činili su bijelci, a njihov udio 2020. pao je na 58 posto.

U istom razdoblju udio Hispanoamerikanaca gotovo se utrostručio sa šest posto u 1980. na 19 posto u 2020. Udio Afroamerikanaca ostao je isti (12 posto) dok je udio Azijata u tom razdoblju skočio s jedan na šest posto, podaci su PEW Research Centra.

Era demokrata

Zapravo su od izbora 1992. demokrati na svim izborima dobili veći broj glasova, osim 2004., kad je demokratski kandidat John Kerry osvojio manji broj glasova od Georgea W. Busha, a on je tada izborio svoj drugi mandat (50,7 naprema 48,3 posto u korist republikanca).

Posebice nakon 2004. vidljiv je stabilan trend u korist demokrata, a povećan je na posljednjim izborima 2020., kad je Joe Biden osvojio šest milijuna glasova više od Trumpa.

Od 90-ih naovamo značajno više pojedinačnih glasova demokrati su dobili i na izborima 1996. i 2008., kad je odnos bio 49,2 posto glasova naprema 40,7 te 52,9 posto naprema 45,7 u korist demokrata.

  • +3
Donald Trump Izvor: EPA / Autor: SHAWN THEW

Muskove izjave pod lupom

Samo građani SAD-a mogu glasati na saveznim izborima u SAD-u. Na tragu izjave Jeba Busha, milijarder Elon Musk, koji je na ovim izborima podržao Trumpa, više puta je sugerirao da demokrati imaju plan dovesti što više ilegalnih migranta, dati im državljanstvo i tako osigurati veći broj glasova u ključnim swing državama, pretvarajući ih u demokratske države. Musk tvrdi da je to zapravo smrt demokracije u SAD-u jer će demokrati uvozom ilegalnih migranata osigurati da cijeli SAD bude jednostranački.

Kako piše BBC, stručnjaci za glasanje i imigraciju kažu da je ova tvrdnja vrlo nategnuta.

'Nekim migrantima bez dokumenata koji stignu u SAD mogao bi se otvoriti put do državljanstva - ali to u pravilu traje cijelo desetljeće ili više, ako uopće jesu u procesu dobivanja državljanstva, a mnogi nisu', kaže Michelle Mittelstadt iz Migration Policy Instituta.

Musk je u nekoliko objava spomenuo i zakon iz 1986., kojim je amnestirano približno tri milijuna ilegalnih imigranata u SAD-u. Prijedlog zakona usvojio je Kongres, a potpisao ga je republikanski predsjednik Ronald Reagan. Tim imigrantima oprošteno je to što su ilegalno ušli u SAD, ali nisu odmah dobili državljanstvo.

'Možda Musk zamišlja da predsjednik ili administracija mogu jednostavno dekretom odrediti masovnu naturalizaciju neameričkih državljana bez propisane pravne procedure, a da Kongres i sudovi to samo prihvate. Ne ide to tako', rekao je Walter Olson, stručnjak za biračka prava iz konzervativnog think tanka Cato Institute.

Također je Musk tvrdio da je potrebno manje od pet minuta i nijedan dokument da uz pomoć aplikacije CBP One neograničen broj stranaca uđe u SAD. Kako piše Deutsche Welle, aplikaciju je razvila američka agencija za carinu i zaštitu granica, a koristi se za zakazivanje termina za obradu zahtjeva za azil. No jednostavna registracija putem aplikacije ne jamči i ulazak u SAD.