ANTIMONOPOlsKE MJERE

Američki izbori mogli bi ograničiti moć tehnoloških divova: Što čeka Big Tech?

05.11.2024 u 10:54

Bionic
Reading

Ovotjedni izbori u Sjedinjenim Američkim Državama mogli bi označiti ključan trenutak za antimonopolske mjere prema tehnološkim divovima, što bi moglo imati posljedice i u Europi, u kojoj su se posljednjih godina primjenjivale slične strategije

Pobjeda Joea Bidena 2020. godine dovela je do imenovanja progresivnih čelnika američkih agencija odgovornih za provedbu konkurentskog prava. Među najvažnijima bila su imenovanja Line Khan na čelo Savezne trgovinske komisije (FTC) i Jonathana Kantera kao pomoćnika glavnog državnog odvjetnika za antimonopolski odjel ministarstva pravosuđa (DOJ).

Oboje se ubrajaju među tzv. neo-Brandeisiane, pristaše antimonopolske struje koja upozorava na štetne učinke prevelike tržišne moći na konkurenciju, nadahnute američkim reformatorom s početka 20. stoljeća Louisom Brandeisom, a koji je smatrao da monopolizam šteti radnicima i koči inovacije.

Dolazak Khan donio je odlučniji pristup antimonopolskom nadzoru, posebno prema Big Techu. U prosincu 2020. FTC je, s 46 američkih saveznih država, podnio tužbu protiv Mete, vlasnika Facebooka, zbog navodne monopolizacije tržišta akvizicijama poput Instagrama i WhatsAppa. Slučaj i dalje nije riješen, a FTC je 2023. pokrenuo postupak i protiv Amazona zbog automatskog uključivanja korisnika u program Prime bez traženja njihova pristanka, piše Euronews.

Novi sudski procesi protiv Googlea

Američko ministarstvo pravosuđa također vodi dvije povijesne antimonopolske tužbe protiv Googlea. U listopadu 2020. to ga je ministarstvo optužilo za nezakonitu monopolizaciju tržišta pretraživanja i oglašavanja, osobito na uređajima s Androidom i kroz suradnju s Appleom. Nakon saslušanja u Washingtonu 2023. Google je proglašen krivim za nezakonito korištenje monopolskog položaja, no sud tek treba odrediti sankcije.

U drugom postupku DOJ je u siječnju 2023. optužio Google za nezakonitu monopolizaciju tržišta oglašivačke tehnologije (adtech). Tijekom suđenja u rujnu ministarstvo pravosuđa predložilo je podjelu Googleova adtech poslovanja i zaustavljanje određenih poslovnih praksi s finalnim argumentima zakazanim za kraj mjeseca, nakon izbora.

Kako navodi Cristina Caffarra iz Centra za ekonomska istraživanja, 'Lina Khan uspjela je antimonopolsku problematiku učiniti temom o kojoj se raspravlja i za kuhinjskim stolom'.

Kamala Harris
  • Kamala Harris
  • Kamala Harris
  • Kamala Harris
  • Kamala Harris
  • Kamala Harris
    +6
Kamala Harris Izvor: EPA / Autor: EDWARD M. PIO RODA

Europska komisija u istom smjeru

Sve stroži nadzor u SAD-u približava se stajalištu Europske komisije. Pod vodstvom povjerenice za tržišno natjecanje Margrethe Vestager, EU je donio Zakon o digitalnim tržištima (DMA) 2022. godine, namećući obaveze digitalnim platformama kako bi se olakšala provedba pravila protiv tehnoloških divova.

'FTC i DOJ koriste retoriku sličnu Komisiji, poručujući da 'moramo intervenirati i ograničiti dominaciju Big Techa', tvrdi Christophe Carugati, savjetnik za digitalnu konkurenciju.

Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
    +3
Donald Trump Izvor: EPA / Autor: SHAWN THEW

Potencijalne promjene ako Trump pobijedi

No ovaj bi se pristup mogao promijeniti ako Donald Trump pobijedi. 'Ako Trump pobijedi, nova predsjednica FTC-a vjerojatno će biti manje agresivna prema Big Techu od Line Khan', izjavio je njemački zastupnik Markus Ferber (Europska pučka stranka). 'EU, s druge strane, vjerojatno neće mijenjati svoj stav prema tehnološkim platformama jer su DMA i Zakon o digitalnim uslugama nedavno stupili na snagu.'

Međutim Trumpova pobjeda možda ne bi u potpunosti zaustavila rad Khan i Kantera. Njegov kandidat za potpredsjednika i zagovornik Silicijske doline J.D. Vance izrazio je podršku Khan zbog njezinog šireg pristupa tržišnom natjecanju, navodeći: 'Predugo se čekalo, ali vrijeme je za raskid s Googleom.'

Ovaj tzv. khanservativni stav dijele i drugi republikanci, uključujući senatore Josha Howleyja i Mikea Leeja te teksaškog državnog odvjetnika Kena Paxtona. Kako tvrdi Caffarra, u Republikanskoj stranci danas postoje dva suprotna stava prema antimonopolskim zakonima: 'Jedan od njih predstavljaju lobisti za velike korporacije koji podržavaju tradicionalne republikanske vrijednosti, a drugi, poput Vancea, zagovaraju raskid s nekim tehnološkim gigantima zbog kršenja slobode govora i privatnosti.'

Izvor: tportal.hr / Autor: Neven Bučević

Demokrati i antimonopolska politika

Niti pobjeda Kamale Harris ne jamči nastavak trenutne antimonopolske politike. Dok neki njezini donatori iz Big Techa, poput osnivača LinkedIna Reida Hoffmana, pozivaju na smjenu Khan, Harris se zasad nije javno izjasnila o tom pitanju. Njezina platforma ipak podržava ograničavanje dominacije velikih korporacija.

Unatoč pritiscima, mnogi demokrati vide Khan i Kantera kao ključne ljude Bidenove administracije, objašnjava Caffarra: 'Nadamo se da će Harris, ako pobijedi, zadržati Khan i Kantera, ignorirajući pritiske donatora.'

Ostaje neizvjesno hoće li Khan moći nastaviti svoju borbu protiv dominacije Big Techa. U isto vrijeme u EU se očekuje da nova povjerenica za tržišno natjecanje Teresa Ribera zauzme vlastiti pristup, čime bi antimonopolski nadzor nad tehnološkim divovima u SAD-u i Europi mogao poprimiti nove oblike u nadolazećim godinama.